9kuune ei joo vist piisavalt piima 15.12.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olete varasemates vastustes kirjutanud, et 9kuune laps peaks jooma päevas 700 ml piimasegu. Meil mure selline, et ta ei ole nõus piimasegusid jooma. Saab rinda kord päevas, enne magamaminekut ja öösel, ent see kogus ei ole kindlasti mitte 700 ml. Heal juhul 200 ml kui sedagi. Sööb väga hea meelega püreesid, liha, putru ja kõrvale joob vett. Olen üritanud tahke toidu kõrvale pakkuda piiamsegu, ent ta keeldub. Ja kui ma üritan lihtsalt piimasegu joogiks anda, siis hakkab nutma. Ei sobi ei lutt, nokaga tass, lihtsalt tass ega marjapüreega magustatud piimasegu. Kas ma peaks muret tundma, et laps ei joo 700 ml piima/piimasegu päevas?? Muul ajal on ta rõõmus, sööb soolast toitu, puuviljapüreesid, juurikapürees, tatra-, hirsi-, viljaputrusid. Ja joob vett.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Soovituslik piimakogus 9-kuuselt on tõepoolset 700-750 ml ööpäevas ja lisatoidu hulk ca 250-300 ml. Tõenäoliselt on Teie laps harjunud rinnapiima maitsega ja seepärast ei tahagi juua piimasegu, mis natuke meenutab rinnapiima, aga pole ikka päris sama maitsega. Kui laps saab ka öösel rinda, siis üks võimalik keeldumine päevasest piimakogusest võib olla just öine rinnapiim, sest ega Te ju ei tea, kui palju ta öösel rinnast piima saab.
Putru võite keeta piimaseguga või ka piimaga, nii saab laps ka päeval piima. Kui laps ei ole üldse nõus piimasegu jooma, siis pakkuge talle maitsestamata jogurtit või keefiri, millesse võite segada väikse koguse marja-puuviljapüreed. Laps saab varsti 10-kuuseks, siis võite proovida hapendatud piimatooteid julgesti. Päevas ca 200 ml hapendatud piimatooteid pluss rinnapiim on piisav piimakogus.
Igal inimesel on oma maitse-eelistused ja kõige tähtsam on, et laps kasvab ja areneb eakohaselt, siis ei pea tema toitumisharjumuste pärast muretsema. Küllap saab ta lisatoitudest ja öisest rinnapiimast vajalikud toitained ning energiakoguse kätte ja seepärast ei tahagi piima juua. Ajaks mil rinnaga toitmise lõpetate, võiks aga laps siiski harjuda piimamaitsega...

Lugupidamisega,
Tiia Voor