Diabeet? 29.05.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Muret teeb lapse veresuhkur. Laps sündis sünnikaaluga 4800g ja peale sünnitust avastati minul 2. tüübi diabeet. Kas lapsesünnikaal on märk ka sellest, et tal võib tulevikus väljakujuneda diabeet samuti? Kodus mõõtsin pojal glükomeetriga ja tühja kõhu v/s 5,1 ja 1 t. peale sööki 6,5 . Praegu on ta hästi arenenud 23 kg ja 114 cm, aktiivne...Laste veresuhkrute normid pidid erinema täiskasvanute omast.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Diabeediga emadel sünnivad suurema sünnikaaluga lapsed ehk siis tõenäoliselt oli Teile juba raseduse ajal algav diabeet ja sellest tulenevalt ka lapsel suurem sünnikaal. Suurem sünnikaal iseenesest ei näita, et lapsel oleks suurem risk diabeedi tekkeks. Küll aga on diabeedil tekkel pärilik eelsoodumus. Kui üks vanemaist põeb diabeeti, on lapse risk haigestuda umbes 40%; kui mõlemad vanemad, siis 70%. Kuigi pärilikkus loob eelsoodumuse diabeedi tekkeks, ei ole haigestumine vältimatu - diabeet ei arene sugugi kõigil, kellel on vastav eelsoodumus. Et riski vähendada on tähtis tervislik elustiil: piisav füüsiline koormus, normaalne kehakaal, vähene stress ning õige toidurežiim. II-tüüpi diabeet on reeglina seotud rasvumisega, põhjustatuna nii vähesest liikumisest kui ebatervislikust toitumisest, mis soodustab ülekaalulisuse teket.
Normaalne veresuhkur on lastel 3,3-6,1 mmol/l. Kui tühja kõhuga on veresuhkru väärtus üle 6,1 mmol/l, siis peab tegema glükoosi taluvus testi. Praeguste analüüside alusel ei ole Teil muretsemiseks põhjust. Ka lapse kaal ja pikkus on normi piires.

Lugupidamisega,
Tiia Voor