1,4a lapsel E.coli 7-8 kord põies 18.04.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 1,4a laps on kromosoomi rikkega, esimest korda avaldus E.coli 2 nädalaselt. See sai kenasti välja ravitud ja tervelt 6 kuud ei olnud midagi. Nüüd aga praktiliselt iga kuu AB peal. Ei saa kuidagi jagu, oleme ka haiglas uuringutel käinud. Neerud-kuseteed korras. Ei ole ka avastatud laiska põit ega muid probleeme. Laps kaalub küll väga vähe, 6kg kanti. Sööb aga vastavalt vanusele lisasööke ja jätkupiima. On olnud ka kõhukinnisusega probleeme. Äkki oskate soovitada, mida teha, et saaks jagu sellest bakterist ei oska enam midagi teha ja ei taha last piinata selle AB raviga.
Meie ravid on alati 10päevased ja profülaktilist ravi meile ei saa panna, kuna oleme selle ravi suhtes immuunsed. Mis seda bakterit täpsemalt tekitab? Äkki teen ma ise midagi valesti, pesen küll õigetpidi ja olen ülihoolas nõudepesuga, kätehügieeniga, no ei oska enam midagi teha.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie ei ole süüdi, et lapsel on E.colist tingitud haigus. E.coli ehk soolekepike on inimestel soolestikus täiesti tavaline bakter. Kui aga see bakter sattub kuseteedesse ja hakkab seal paljunema, siis tekitab ta haiguse. Kirjutate, et pesete last õigetpidi, st eest-taha suunas, siis Teie ei saa ise küll seda bakterit kuseteedesse kanda. Tähtis on ka tihti mähkmeid vahetada!!.
Kui see bakter kuseteedes sagedamini põletikke tekitab, võib põhjuseks olla kuseteede väärareng, teie lapsel on aga uuringud selles osas tehtud. Kui lapsel on kromosoomihaigusele kaasuvana ka närvisüsteemi häire, siis võib olla põhjuseks põie ebaregulaarne või häiritud tühjenemine. Ka kõhukinnisuse korral põie tühjenemine on häiritud. Kui kõhukinnisus toidumuutustega (kiudainete rikkad toiduained, puu ja köögiviljad iga päev ning piisav vedelik) ei lahene, siis võib kaaluda laktuloosi kasutamist. Jällegi peaks selle ravimi kasutamise üle otsustama raviarst.
Ka immuunsushäire (nõrgenenud vastupanu haigustele) puhul võib sagedamini olla kuseteede põletikke. Teie lapsel on kaasuva haigusena kromosoomihaigus, mille nime Te kahjuks ei kirjuta, ja lapse kaal väike on väike, siis võib tal olla langenud vastupanu haigustekitajatele.
Korduvate kuseteedepõletike korral tehakse profülaktilist ravi, selleks võib kasutada kahte erinevat ravimit. Kui ühe ravimi suhtes on pisik immuunne, siis on võimalus proovida teist ravimit. Kuid ravimi valiku üle otsustab arst vastavalt analüüsile. Üks uuring on näidanud, et jõhvikamahla joomine vähendab kuseteede infektsioonide sagedust.. Kahjuks ei saa aga seda ravivõtet kasutada väikeste laste puhul, sest magusa mahla joomine vähendab laste söögiisu. Teie laps on väikese kaaluga ning tõenäoliselt ka halva isuga, seepärast ei ole talle soovitav anda mahla, sest see rikub tema söögiisu.
Kui aga kuseteede põletik ägeneb, siis vajab laps antibiootikum ravi, sest ravita võivad tekkida neerudesse armid ja neerude töövõime väheneb.
Te peaksite arutama oma muret lapse arstiga, kes ravib tema kuseteedepõletikke. Minul on liiga vähe infot, et anda Teile nõu. Eelpool kirjutatud nõuanded on üldised ja sobivad enamusele kuseteede haigustega inimestele, kuna aga Teie lapsel on lisaks kromosoomihaigus, siis palun konsulteerige ikkagi lapse raviarstiga.

Edu soovides,
Tiia Voor