Pidev köha, tihedad nohud ja mitmed kõrvapõletikud 01.04.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Laps on hetkel 2a4k vana ja ägedas kõrvapõletikus. Kirjutan tema tervisest kokkuvõtte:
Juba esimesel eluaastal põdes laps tihti nohusid, ikka kohe pea iga kuu oli nädal-kaks nohu. Suvel oli alati tervis korras, aga nii kui viiruste hooaeg algas, korjas tema alati kõik need endale külge. Umbes aastaselt lisandusid ka köhad ja kõrvapõletikud, mis iga nohuga alati kaasas käisid. Eelmine aasta, kui ta oli 1a4k vana, põdes ta järjekordselt sellist haigust, aga seekord jäi köha eriti kauaks püsima - 3 kuud peaaegu. Suvel oli jällegi terve, kuni siis eelmise sügiseni, kui hakkasid jälle viirused külge kõik. Hetkel on ta olnud pidevas köhas eelmise aasta oktoobrist saadik ehk et pool aastat. Köha on üldiselt hommikuti, ärgates köhib veidike kuivalt, aga üsna koha lööb röga lahti ja köhib kurgu puhtaks. Päeval köhib harva, aga siiski vahel. Ja siis on köha ägenemised, kui on parasjagu uus viirushaigus. Viimane talv siiski tundus, et kõrvad enam iga nohu peale punaseks ei läinud ja asi oli selles osas parem, samas oli nüüd pidev mure see köha.
Oleme nüüdseks käinud mitmeid kordi ka allergoloogi juures, sest perearst arvab, et tegu on astmaatilise bronhiidiga ja et köhade-nohude põhjused on allergilised. Allergoloog kirjutas Flixotide piibu, laps sai seda kuu aega terve veebruari 2x päevas, aga mingit efekti ei olnud. Nüüd proovime Singulairi, mida on võtnud 2 nädalat. Ja nüüd siis tuli lisaks järjekordne viirus (algas ägenenud köhaga, siis nohu, siis palavik ja nüüd ka äge kõrvapõletik, kokku nädala juba kestnud). Lisaks on ta alati oma hingamisteede haiguste ajal saanud Zyrtecit, alates 2a ka Sudafedi. Lisaks siis igasugused looduslikud ravimid + inhalaatori aur (see masin kodus juba 3-kuu vanusest saadik, väga hästi aitab alati).
Käisime ka nüüd röntgenis, aga adenoidi lapsel ei ole, mida perearst kahtlustas. Kurgu-kõrva-ninaarst ütles ka, et tundub, et põhjus siiski allergiline.
Lisaks veel: laps on piimavalgutalumatusega, ei saa ühtegi piimatoodet (saab tänu sellele iga päev D-vitamiini ja kaltsiumi) ja biokliinik.ee toidutalumatuse testid näitasid lisaks ka veel mõndasid toiduaineid, mida hästi ei talu. Piimavalgu allergia avaldub tal seedmisprobleemidega (titest saadik roheline limane kaka ja gaasivalud) ja lisaks ka punased kuumad põsed. Nahk on tal enam-vähem hea, jalgade ja käte peal on pisikesed täpid ja kare kergelt, lisaks põsed samasugused. Kui korralikku dieeti peame, on nahk suht okei ja seedimine täiesti korras. Ja tundus ka, et kui korralik dieet, siis oli viirushaigusi vähem. Allergoloogi juures tehtud testid ei näita aga ühtegi allergiat.

Pika jutu kokkuvõtteks on mul küsimus - kas teile tundub ka, et lapse pidev köha on allergiline ja tihedad nohud ja kõrvapõletikud sellega seotud või võiks olla siin veel midagi, mida uurida? Loen internetist, et vahel on avastatud lastel mõni bakter, mis sarnaseid asju põhjustab. Kuidas seda testida/kindlaks teha? Kas lastel saab olla mükoplasma bakter või klamüüdia köha põhjusteks? Või hoopis mingi streptokok-bakter?

Ahaa, lisan ka veel seda, et kui on tehtud vereproove haiguste ajal, siis mitte kunagi pole need põletikke näidanud. Tal oli aastaselt fosfori ja kaltsiumi puudus veres näha, aga selle saime korda vitamiinidega. Muidu on veri alati korras olnud (samas ma ei tea, et oleks spetsiifilisi teste tehtud, tavaliselt vist lihtsalt üld-vereproov).
Ja veel lisaks - hetkel on 3. AB kuur. Esimeste kõrvapõletike ajal umbes aastaselt sai ta oma esimesed kaks AB kuuri (Amox ja Zinnat), aga hiljem oli näha, et neid ei olnud tegelikult vaja, sest aitas ka paracetamol ja pidev aurutamine. Kuni nüüd selle korrani, kui lõi äge kohutava valuga kõrvapõletik välja, et nüüd sööb ta siis 3ndat korda AB-d (Amox).

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Väikelastel on tihti probleemiks korduvad haigestumised. See tuleneb kahest asjaolust. Esimeseks põhjuseks on väikelaste immuunsüsteemi küpsemine/areng, mistõttu on nende limaskestadel veel vähe kaitsekehi (IgA tüüpi kaitsekehi) ja lapsed on piisknakkustele eriti vastuvõtlikud. Peetakse täiesti normaalseks, et väikelaps põeb aasta jooksul 7-9 hingamisteede nakkust ja 2 kõhulahtisusega kulgevat nakkust. Tavaliselt on lapsed suvel terved, nii võivadki nad talvisel perioodil olla iga kuu haiged. Koolieaks kaitsekehade hulk suureneb ja laps ei haigestu enam nii tihti.
Immuunsüsteem areneb-küpseb omasoodu ja selle kiirendamiseks ei ole kahjuks ühtki imevahendit. Üks võimalus haigustest pääsemiseks on vältida haigeid inimesi. Tõenäoliselt ongi Teie lapsel lisaks kõrvapõletikele olnud korduvad viirushaigused ehk külmetushaigused, sest vereanalüüsid on olnud korras.
Pikaajalise köha põhjuseks on ülitundlikud hingamisteed. Laps võib köhida ca 3-4 nädalat iga haiguse ajal ja kui ta järjest põeb viirushaigusi, siis tekibki pidev köha. Pideva köha puhul peab aga kahtlustama ka allergiat – astmat. Teie lapsele ongi määratud astmaravimeid. Flixotide peaks aga kasutama iga päev kaks korda päevas minimaalselt kaks kuud, alles seejärel saab ütelda, kas ravim toimib või mitte. Allergia kahtlus tekib, kuna lapsel on punetavad põsed ja seedeprobleemid.
Biokliinik.ee teste ei saa mina kommenteerida, kuna nende poolt kasutatavad testid ei kuulu klassikalise meditsiini uuringute hulka.
Teie laps on saanud antibiootikume, aga need pole lahendanud sagedaste köhade-nohude probleemi, seepärast on väheusutav, et põhjuseks on bakter. Zinnat on laia toimespektriga antibiootikum, mis hävitaks paljud haigustekitajad. Mükoplasma ja klamüüdia tekitavad läkastavate hoogudega köha ja tavaliselt on lapse lähikonnast kellegi veel sarnane köha. Mükoplasma ja klamüüdia olemasolu tehakse kindlaks aga vereprooviga. Kui Te tahate aga kindlalt veenduda, et põhjuseks ei ole bakter, saab võtta nii ninast kui ka rögast analüüsi. Kuigi jah, ninast võetud analüüsi võib näidata seal juhuslikult olnud bakterit, sest nina on ju väliskeskkonnale vägagi avatud ning nina limaskestal olevatel bakterite ei pruugi üldse olla seost haigusega.
Kokkuvõttes arvan, et Teie laps põeb sageli viirushaigusi ja tal võivad olla ka tundlikud (allergilised) hingamisteed, mistõttu jääb köha pärast ägedat haigust pikalt püsima. Tavaliselt on sellisel korral abi astmarohtude korrektsest kasutamisest, siiski ei väldi ükski astmaravim viirushaigusi, neid põeb laps ikka, aga kergemalt.

Lugupidamisega,
Tiia Voor