Kõhulahtisus 4-kuusel lapsel 01.02.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! 4-kuusel lapsel on juba üle kuu aja kõhulahtisus, s.t kakab 5-7 korda päevas, kaka on vedel, vahel limane ja tükkidega, teinekord aga päris vesine, värv oli alguses roheline, nüüd tumedam kollane. Probleemi ilmnemisel pöördusin perearsti poole, kes uuringute tulemusena selgitas, et väljaheites viirust ei ole, vaid on stafülokokk. Laps sai Enteroli ja Linex Babyt, kuid kakamise kordi see ei vähendanud. Lapse enesetunne on aga hea, välja arvatud jätkuvad kõhuvalud-gaasivalud. Kaalus võtab hästi juurde: kahe nädalaga 400 grammi. Lapsel on aga nahk kuiv ja otsmikul väike lööve, mistõttu arvasin tal olevat piimavalgu talumatuse ja olen hetkel piimatoodete dieedil (laps saab rinnapiima). Nüüd kakab küll 2-3 korda, kuid see on endiselt vesine. Kui aga stafülokokk ei ole kõhulahtisuse põhjustajaks, siis milliseid uuringuid võiks-saaks veel põhjuse väljaselgitamiseks teha? Kas peaksin perearsti soovitusel jätkama probiootikumide andmist? Kas alustada juba lisatoidu andmisega, perearst soovitas banaani, mina ise magusa maitse tutvustamisega ei alustaks. Kuna 3-kuuse lapse vaktsiin on veel tegemata, siis kas seda võiks nüüd teha, kuigi kõhulahtisus jätkub ning haiguse põhjuseks on praegu välja toodud stafülokokk?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Kõige paremini näitab lapse tervislikku seisundit lapse enesetunne, areng ja kaaluiive, kui need on head, siis kõhulahtisuse tõttu ei kaota ta vajalikku energiat ja toitained. Kui kahtlustate lehmapiimaallergiat, siis soovitan pöörduda allergoloogi vastuvõtule, kes saab teha allergiauuringud. Stafülokokk on täiesti normaalne mikroob kaka sees, seda leidub ka täiesti tervete laste kakas. Probiootikume soovitatakse anda paarinädalaste kuuridena ja siis kas vahetada probiootikumi või kui olulist efekti ei ole üldse lõpetada probiootikumi andmine. Järjest võiks proovida kahte erinevat probiootikumi. Lisatoitu ma vee ei annaks, ootaks kuni kõht saab korda, aga lisatoitu peab hakkama sööma hiljemalt 6. kuul. Lisatoidu andmisega soovitatakse alustada 4.-6. elukuul. Kõhulahtisus ei ole vaktsineerimise vastunäidustuseks. Lugupidamisega,
Tiia Voor