Laps teeb kätega imelikku liigutust 25.01.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, olen mures oma 5-kuuse poja pärast, kellel on viimase nädala jooksul tekkinud komme kätega imelikku liigutust teha. Nimelt selili lamades või süles istudes, nii et käed vabad on, viib ta käed külgedele laiali, pigistab rusikasse ja ise nagu pingutaks samal ajal ennast. Kõhuli on ilusti ja muidu ka hästi arenenud ja tubli laps.
Kas on põhjust muretsemiseks ja peaks pöörduma neuroloogi poole?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ilma liigutust nägemata ei oska midagi ütelda. Lisaks peaks jälgima, kui kaua selline liigutus kestab, kas laps jälgib siis silmadega mõnda estet/inimest? Nähes mõnda huvitavat asja, võib laps kirjeldatud liigutust teha. Lapse koordinatsioon on veel üsna kehv selles vanuses ja tema käte liigutamine ei allu alati tema tahtele. 5.elukuul alles hakkab arenema käe-silma koostöö ja laps õpib asju korralikult käes hoidma või ühest käest teise panema. Järgmisel korralisel läbivaatusel perearsti juures, arst kindlasti hindab lapse arengut ja otsustab, kas on vaja eriarst konsultatsiooni.

Lugupidamisega,
Tiia Voor