Lapse oksendamine 24.01.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on nüüd kaheksakuune, aga probleem juba sünnist alates. Iga kord, kui sööb, siis peale söömist tuleb krooksuga ka okset, seda ka ntx 1h peale söömist mänguhoos. Olen arstil käinud, aga ta arvab, et noh, lapsed ikka peale söömist oksendavad, et vaatame, las saab vanemaks, et küll lõppeb vast ära oksendamine. Kas see on normaalne? Ja veel, oksendamine toimub ükskõik mida süües või juues. 2,5 kuuni sai rinda ja siis hakkas rinnapiima asendajat saama.Kaalub 8kg ja veits peale.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Toidutagasiheide sage probleem esimesel eluaastal. Oksendamine tähendab fontäänina toidumasside väljumist, teine olukord on toidutagasiheide, mille korral toit väljub suust ilma suure surveta koos krookusga. Imikutel on nõrgalt arenenud mao ja söögitoru vaheline lihas, mistõttu kergesti sattub toit maost söögitorru ja suhu. Vahel aitab, kui lasta korralikult krooksud välja tõstes last üles nii söömise vahepeal kui ka söömise lõpus. Samuti võib abi olla gaasirohust, sest gaasidest puhitunud kõht tõstab vahelihase kõrgemal, mis soodustab toidutagasiheidet. Toidutagasiheide peaks muutuma harvemaks, mida rohkem hakkab sööma tahket lisatoitu. Veel müüakse spetsiaalseid toidusegusid nagu Aptamil AR ja Friso VOM, mis peaksid vähendama toidutagasiheidet. Need toidusegud sisaldavad jaanileivapuujahu ja muutuvad ca 20-30 minutit pärast valimisegamist paksemaks ning seeläbi peaksid vähendama toidutagasiheidet. Ka lapse kasvades tugevneb mao ja söögitoru vaheline lihas ning toidutagasiheide kaob, enamasti juhtub see esimese eluaasta lõpuks. Kõige tähtsam on, et laps võtab kaalus ilusasti juurde, seega saab ta vajaliku toidukoguse kätte ja tõsist tervisehäiret ei ole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor