Imiku vähene kaaluiive - kas põhjust muretseda? 16.01.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Meie rõõmsameelne tütarlaps on nüüdseks 8kuune.
Sündides kaalusime 3405g ja koju tulles 3200g
1.kuu 4150g 54cm pea 38cm
2.kuu 4700g 58cm 39cm
3.kuu 5550g 61cm 41cm
4.kuu 5900g 63cm 42cm
5.kuu 6300g 64.5cm 43cm
6.kuu 6700g 66.5cm 43.5cm
7.kuu 6900g 67.5cm 44cm
8.kuu 7200g 69cm 44cm

Päeva menüü näeb meil välja selline:

Hommikuti 7-8 aeg joome piima (Aptamil) 200ml. Tihtipeale jääb järgi kuskil 30-50 ml.
10.00 sööme 100-150g putru (manna,kaerahelbe, 4-viljahelbe,tatar riis jne), sinna sisse siis kas võid või külmutatud mustikaid vms. Vahel ka puuviljapüreesid (banaan,õun,pirn,ploom).
13.00-14.00 aeg siis püreed 100-150g (kartul,porgand,lillkapsas,hernes, kapsas,brokol,kõrvits,kana,kalkun,veis jne)
17.00-18.00 sööme samuti püreed 100-150g
20.00 olen andnud kergemaid putrusid (nt. Hipp ööpudrud) ja piima 200ml.
kui ta sööb putru siis joob ta piima vähem kuskil 100ml. Vahel lepib ainult piimaga ja siis ööunne.

Tirts ise on väga rõõmsameelne ja aktiivne. Juba kõnnime tugede najal ja esimesed sammudki iseseisvalt tehtud. Öösel pole kunagi söönud, magab ilusti. Kakab 2-3 korda päevas ja kõht on korras. Perearst toob väikesele kaalukasvule põhjuseks hammaste tuleku või olnud külmetushaiguse. Hambaid suus kaks (tulid 6kuuselt) ja hetkel tulemas ei näe.
Kas on muretsemiseks üldse põhjust?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie lapse kaaluiibes on tekkinud langus või seisak 5-6 elukuu vahel ja edaspidi on ta võtnud kaalus juurde normi kohaselt. Esimesel elupoolaastal peab kaaluiive olema 600-800 g kuus ja teisel poolaastal 400-600 g kuus. Kui laps oli 5-6 elukuul haige või halva isuga, siis saab kaalulangust seletada sellega ning kui edaspidi võtab ta kaalus hästi juurde ei ole muretsemiseks põhjust. Aastane laps peaks kaaluma 9-12 kg. 9-kuune laps peaks päevas sööma ca 200-300 g lisatoitu (NB! iga päev liha, et vältida kehvveresuse ehk aneemia teket) ja ca 700 ml piimasegu.
Kõige paremini saab kaaludünaamikat hinnata perearst, kellel on olemas lapse kaalu- ja kasvukõverad. Kui kaaluiive pidurdub ja kaal langeb alla 3 protsentiili, siis peaks tegema uuringuid kaalupeetuse põhjuse väljaselgitamiseks.

Lugupidamisega,
Tiia Voor