9kuune laps ei söö korralikult tahket toitu 12.01.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Meie probleem on siis selline. Oleme nüüd 9kuused ja meie preili ei taha eriti ikka süüa tahket toitu. Ta võtab mõned ampsud ja siis tahab juba mängima uuesti hakata. Samas on ka kordi, kus peab talle juurde tegema (aga seda on harva), pigem ikka jääb alati toit järgi. Sööb hommikul putru, kell 12 siis teen talle kartuli, porganiga püreed ( vahel lisan ka liha) ja seda sama annan ka õhtul. Igal ajal, kui soovib, annan rinnapiima (rinnapiima siis saab). Enne magamaminekut oleme ka rpa-t hakanud juurde andma. Öösiti ärkab ka väga palju kordi ülesse ja tahab tissi saada. (4-6). Lugesin, et see vist on normaalne nii kaua, kui ikka rp-ma saab.
Seega sooviksin teada, mis selle söömisega ette peaks võtma?
Ja kas see tihe öösel üles ärkamine on ka normaalne?
Laps päeval ise on muidu väga tegus ja rõõmus.

Lugupidamisega,
K.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Laps püüab ennast kehtestada läbi selle, et ei ole nõus vahel tahket toitu sööma. Talle ilmselt meeldib enam rinnapiim ja kui Te annate rinnapiima alati, kui ta seda soovib, siis ei tekigi lapsel näljatunnet ning ta pole huvitatud tahke toidu söömisest. Lisatoit võiks olla ilma tükkideta, sest vahel keelduvad lapsed tükkidega toidust. Alates 6. elukuust peab laps saama iga päev liha, et ennetada kehvveresuse ehk aneemia teket. Uue toidu ja maitsega harjumine võtab tavaliselt aega 3-7 päeva, kui pakute iga päev uue maitsega toitu, siis laps võib toidust keelduda. Öist rinnapiima andmist võiks ka natuke proovida vähendada, muidu saab ta öösel liiga palju süüa ja nii polegi tal vajadust päevase toidu järgi. Öö jooksul korduvad une ja ärkamise tsüklid ca 5-8 korda. Nii kestab üks unetsükkel 8-kuusel lapsel ca 45 minutit, 1-aastasel 60 minutit ja täiskasvanul 90 minutit. Tihti on põhjus selles, et laps ei oska ärgates uuesti uinuda. On loomulik, et laps ärkab öö jooksul korduvalt üles, aga need ärkamised on enamasti lühiaegsed ja laps uinub iseenesest. Mõnikord on aga uuesti magamajäämine raskem ja siis laps nutabki ning otsib lohutust rinnast või lutipudelist. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. Uneprobleemide korral soovitatakse esialgu õpetada last vähemalt üks kord öö jooksul ise uinuma. Siis edasi vähemalt neljal ööl nädalas rahustada laps maha ja lubada lapsel ise uinumist õppida, seejuures mitte kasutada rahustavaid abivahendeid, nagu lutt, lutipudel, toit, kiigutamine jms. Iseseisva uinumise õpetamine ei ole kerge töö, soovin Teile selleks kannatlikkust. Mõned ööd on igal juhul rasked ja laps nõuab oma tahtmist, kui ta kordki on nutmise peale öösel rinda saanud. Sage rinnaga toitmine öösiti võib tekitada kaariest. Hambad on kontaktis piimasuhkruga ja see on hea pinnas hambakaariese tekkeks. 9-kuune laps peaks olema võimeline ilma rinnapiimata saamata vähemalt 6 tundi magama. 9-kuune laps peaks sööma ööpäevas 200 -300 ml lisatoitu ja 700 ml rinnapiima.

Edu soovides,
Tiia Voor