RPA-andmisest (kaalu probleem) 09.01.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Meil on probleem lapse kaaluga.
Laps sündis 3712 kaaluga, haiglast saime koju 3400 grammiga.
I kuul kasvas lapse kaal 5030 grammini, II kuul tõusis kaal 5780 grammini.
III kuu kaal oli 6100 grammi. Perearst palus meil hakata lapsele rpa-d lisaks andma, kahjuks meil see ei õnnestu. Laps ei võta pudelit (ei ole ka lutilaps). Olen üritanud süstlast anda, aga laps hakkab koheselt hüsteeriliselt nutma. Ostsime ka Medela lisatoitmissüsteemi, kuid laps tabas ka selle vooliku olemasolu ära. Tänu sellele ei taha ta nüüd ka eriti rinda võtta. Sööb korralikult vaid öösel. Olen endale kella äratama pannud, et teda öösel võimalikult palju toita. Mul on tunne, et rpa pakkumisega rikkusime me kõik ära, laps ei taha nüüd ka rinnal olla.
Endal on täiesti lootusetu tunne, laps justkui jätaks end nälga. Niigi paneb muretsema lapse väike kaalutõus ja nüüd omakorda veel ka see, et ei võta rinda ega rpa-d.
Mulle ei tundu, et mul pole rinnas piima, vaid pigem laps on liiga vähe rinnal. Tundub nagu oleks lapse magu tikutops ja sinna ei mahugi rohkem kui 50 grammi sööki ühel toidukorral.
Rinnal on laps maksimaalselt 5-7 minutit, siis keerab pea ära ja naeratab rõõmsalt, siin ei aita ka ergutamine imemise ajal. Ta ei nuta, ega kaeble. Rinda üritan pakkuda võimalikult tihti.
Palun andke nõu, mida me tegema peaksime?

Ette tänades,
murelik ema.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie laps võttis esimesel elukuul juurde väga hästi. Tavaliselt on esimesel elupoolaastal kaaluiive ühes kuus ca 800 gr. Viimasel kuul on ta vähe juurde võtnud, kuni sinnamaani on olnud kaaluiive hea/väga hea. Mina soovitan jätkata rinnaga toitmist pakkudes igal toidukorral mõlemat rinda ja ööpäevas võiks olla vähemalt 8 toidukorda. Piisava rinnapiima koguse tagab ema õige toitumine ja piisav joogi hulk (ligikaudu 2 liitrit) ning lapse sage imetamine. Kui Te tahate olla kindel, et laps saab vajaliku koguse rinnapiima, võite paar päeva kaaluda last enne ja pärast toitmist ning kirjutada üles saadud rinnapiimakogus. Laps peaks ööpäevas saama 1000 ml rinnapiima. usun, et ta selle ka saab, sest Teie kirjelduse järgi ei ole laps näljane ja naeratab. Kui ka järgmisel kuul on kaaluiive vähene, alles siis tuleks kaaluda rpa andmist.

Edu soovides,
Tiia Voor