Muutused lapsel peale palavikukrampe 20.12.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mureks on eelmise nädala kolmapäeval alanud haigus, mis algas kerge köhaga ning väikese palavikuga. Siiski jõudis palavik lühikese ajaga jõuda nii kõrgele, et tekkisid krambid. Kiirabi pani pepusse küünla (ei teagi täpselt mis, sest ärevus mul endal oli nii suur) ja viisid meid Tallinna lastehaiglasse. Olime paar päeva seal, palvik alanes ja järgmise 24h jooksul uut hoogu ei tulnud. Samuti tekkis tugev köha ja nohu. Tehti meile auru. Reedel saime koju.
Mure on aga selles, et laps on nagu veidi teistmoodi kui enne seda haigusehoogu. Täpsemalt siis, et ei mäleta enam asju mis kodus olid. Näiteks ei kuule enam magades iga põrandakriuksu, ei tunne ära blenderi mürinat, mida enne kõvasti kartis ja muud sellised väikesed asjad, millega enne ikka tegeles.
võimalik et asi on ikkagi veel selles et ta on haige, köha ja nohu segavad tema tavapärast tegutsemist, enamuse ajast tahab süles olla.
Võimalik, et ma lihtsalt mõtlen liiga palju, aga küsimus ongi selles, et kas see palaviku tekitatud krambihoog võis kahjustada ka aju?
Kas peaks pöörduma neuroloogi vastuvõtule?
Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps ei kuule tavapäraseid helisid, siis tõenäoliselt on põhjuseks nohust tingitud kuulmishäire. Nohu korral häirub keskkõrva õhutus, sest keskkõrva ja ninavahelises käigus on tõenäoliselt turse. Oluline on nohu ravida loputades nina meresoolalahuga või füsioloogilise lahusega.
Ühekordsed palavikukrambid ei tekita ajukahjustust. Arvan, et praegune lapse käitumine on tingitud käesolevast ägedast viirushaigusest.

Lugupidamisega,
Tiia Voor