Leukotsüütide arv veres 05.11.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Vereproov näitas leukotsüütide tõusu 11000 ja mainiti ka kerget monotsüütide tõusu. Muud näitajad normis. On viril ja ei söö eriti. Palavik 37,3. Selline seisund on tal pidevalt. Arst arvab, et mingi viirus, aga kuidas kestab viirus aasta? Sest umbes aasta tagasi tehtud vereproov näitas sama (palavik on tal pidevalt 37-37,4, seda ilma muude sümptomiteta). Ainukene asi, mida ta kaebab, on takistus neelamise,l ja kui neelab, siis krjuksuva häälega (see kestab mingi hetke ja siis kaob). Kas on põhjust muretsemiseks? Aitäh!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Leukotsüütide arv 3aastasel lapsel võib olla 5,5-15,5 x 10 9 /l. Seega jääb 11 normi piiresse.
Miks Te lapsel temperatuuri mõõdate? Kas seepärast , et on isutu või neelemisvalulikkuse pärast? Kust mõõdetuna, kaenlaalusi või pärakust, on temp 37,4C? Väikeseks palavikuks peetakse iga päev mõõdetuna kehatemperatuuri pärasooles üle 37,6 kraadi. Kaenlaalusi mõõdetuna võib kehatemperatuur olla veidi kõrgem vahetult pärast sooja teki all olemist või füüsilist koormust. Kui on kahtlus haiguslikule palavikule tuleks mõõta üheaegselt kehatemperatuuri pärakust ja kaenlaalusi kolm korda päevas paari nädala vältel.
Neelamisvalulikkus võib olla tingituna kroonilisest mandli- või neelupõletikust, see võib olla ka väikese palaviku põhjuseks. Kroonilist mandlipõletikku diagnoosib kõrva-nina-kurguarst.
Isutuse korral tuleb esmalt üle vaadata lapse söömisharjumused. Halva isu korral on vajalik kindel söögirežiim, st kolm põhitoidukorda ja paar vahepala. Toidukordade vahel ei tohiks laps midagi näksida ja joogiks peaks olema vesi. Kui laps toidukordade vahele sööb näiteks küpsiseid või komme või võileiba ja joob magusaid jooke (mahl, limonaad, tee ka jogurt jne), siis söögikordade ajal ongi laps isutu, kuna ta on saanud juba piisavalt süsivesikuid.

Edu soovides,
Tiia Voor