2,9a. sage haigestumine köhasse 02.11.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr.Voor!
Mureks on lapsel sage haigestumine ja köha. Hetkel on laps 2,9a. Kaks esimest eluaastat oli laps üpris terve – mõned nohud, 2 korda väikest palavikku ja tuulerõuged. Aga alates selle aasta aprillist on ta iga kuu olnud haige. Eriti hulluks on asi läinud septembrist – nii kui paraneb, paar päeva vahet ja jälle köha. Nohu kaasnenud ei ole. Viimase haigestumisega kirjutas arst välja ka kange AB, sest haigustekitajat ei olnud võimalik tuvastada, aga lapsel oli mitu päeva palavik. (Võeti veenivereproov, kus leidu mükoplasmale ja kopsuklamüüdiale ei olnud). Peale AB kuuri läks mööda 10 päeva ja taas on köha. Seekord palavikku pole, aga on nohu. Peres on meil ka 6kuune imik, kes siiani veel haigeks jäänud ei ole.
Küsimus oleks: millise arsti juurde me võiksime minna? Meie perearst on meeldiv ja ühtegi etteheidet talle ei ole, aga siiski tahaks mõne teise arsti arvamust ka kuulda.
Kas lasteaias käimisest loobumine oleks otstarbekas? Talle väga meeldib seal ja tegemist on väga väikese lasteaiaga (7-10 last). Kohe kuidagi ei oska enam lapse tervist tugevdada...
Ette tänades!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps hakkab käima lasteaias, siis kindlasti muutuvad ka nakkus/külmetushaigused sagedasemaks. Lasteaias käiv väikelaps võib põdeda aasta jooksul 5-10 hingamisteede nakkust. Väikelaste immuunsüsteem veel küpseb-areneb ja laste limaskestadel on vähe kaitsekehi (IgA tüüpi kaitsekehi), mistõttu lapsed on piisknakkustele eriti vastuvõtlikud. Koolieaks kaitsekehade hulk suureneb ja laps ei haigestu enam nii sageli. Immuunsüsteem areneb-küpseb omasoodu ja selle kiirendamiseks ei ole kahjuks ühtki imevahendit.
Kui aga Teie lapse peamine probleem on köha, siis soovitan konsulteerida lastearst-allergoloogiga. Väikelastel on kõige sagedasemaks köha põhjuseks korduvad viirushaigused ja sellele järgneb astma.

Lugupidamisega,
Tiai Voor