Palavik, peavalu, ninakinnisus 24h hoogudena. Millega tegu? 23.10.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

mure 3a. lapse tervise pärast. Lapsel on eelnevalt pandud allergilise astma ja riniidi diagnoos, reaktsioon positiivne kodutolmu lestale, kassile, õunale ja meele.
2 nädalat tagasi oli ühel õhtul lapsel palavik 37.7. Laps kurtis peavalu, seda eriti tõustes ja kiiremaid liigutusi tehes, lisaks esines palaviku ajal ka tugev ninakinnisus. Muid sümptomeid enne ja pärast palavikku polnud. Hommikuks oli kõik korras. 3 päeva oli tervis täiesti korras, siis taas sama seis, palavik 37.5-37.2, peavalu ja nina kinni. Ka seekord möödusid sümptomid sama kiiresti. Edasi nädalajagu kaebustevaba aega ja täna jälle palavik 37.2, peavalu ja nina kinni. Perearsti õega konsulteerisin esimese kahe haigushoo järel ja pidin tagasi helistama, kui see taas kordub. Plaanis ongi esmaspäeval analüüse tegema minna ja asja uurima hakata, aga sooviks enne võimalikke diagnoose teada.
1. Kas tegemist võib olla allergilise reaktsiooniga millelegi? Kahtlustan ise muna, kuna laps on nimetatud päevadel keedetud muna söögiks tarvitanud (seda siis otse tarbides, mitte muu toiduga segatuna). Munale teste tehtud ei ole.
2. Kas kaaluda võib põskkoopa põletikku või ninapolüüpide esinemist? Kas sel juhul on selline hüppeliselt esinev palavik võimalik ja põhjendatud?


Nagu öeldud, pöördun diagnoosi teada saamiks ka perearsti poole, aga enda rahustuseks kuulaks hea meelega teiste spetsialiste arvamust ka.

Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Palavik oli tõenäoliselt tingitud viirushaigustest. Palaviku ajal kaasneb sageli peavalu. Kolmeaastaasel ei ole veel põskkoopad välja arenenud, seega põskkoopapõletik on üsna ebetõenäoline. Allergilisele nohule on iseloomulik ninakinnisus. Ninakinnisus aga võib tekitada peavalu. Montelukast võiks aidata ka allergilise nohu vastu, kuid sageli on lisaks vaja veel liskaks allergilise nohu vastu ninasse pritsitavat hormooni. Munaallergia on tavaliselt esimese kahe eluaasta probleem ja kui seda pole varem olnud, pole põhjust kahtlustada munaallergia teket nüüd. Tavaliselt 3. eluaastaks munaallergia vastupidi kaob. Kodutolmulestadega kokkupuute vähendamiseks saate lugeda juhtnööre allergialiidu koduleheküljelt www.allergialiit.ee.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Palavik ja peavalu lapsel

Lapsel on arvatavasti külmetus, natuke üle 38 palavik ja nohune. Kas see on normaalne, kui 4 aastasel lapsel nende sümptomitega kaasneb ka peavalu? Laps väitis, et tal pea on ka valus.

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Tõenäoliselt on tegemist viirushaigusega, sest on palavik ja nohu. Üsna sageli kaasneb viirusega ka peavalu. Ka nohu, eriti ninakinnisus võib vahel panna pea valutama.
Nii palaviku ...

Loe edasi

Muutused lapsel peale palavikukrampe

Tere.
Mureks on eelmise nädala kolmapäeval alanud haigus, mis algas kerge köhaga ning väikese palavikuga. Siiski jõudis palavik lühikese ajaga jõuda nii kõrgele, et tekkisid krambid. Kiirabi pani ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Kui laps ei kuule tavapäraseid helisid, siis tõenäoliselt on põhjuseks nohust tingitud kuulmishäire. Nohu korral häirub keskkõrva õhutus, sest keskkõrva ja ninavahelises käigus on tõenäoliselt ...

Loe edasi

pidev köha

tere, mure selles, et lapsel on köha olnud juba paar kuud (laps 7 kuune). Olen andnud talle prospani, fluditeci, määrinud tärpentini salvig, miski ei aita. Köha on selline kinnine. Kas see on midagi väga ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Andmeid napib, kuid kui lapsel on köha ka ööseti ja eriti, kui tal on nahal löövet (või on olnud), soovitaksin pöörduda allergoloogi-pulmonoloogi vastuvõtule. Tartu Lastekliinikus registratuuri ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi