Okserefleks, bronhiit. 12.10.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mure siis järgmine...Sünnitusmajast ära tulles 5-ndal päeval sõitsime autoga koju, kui järsku imik hakkas turvahällis öökima, nagu tahaks oksendada, kuid midagi ei tule. Siis hakkaski see kõik korduma ja eriti just hommikuti. Vahel iga päev, vahel harvemini. Mida vanemaks laps sai, seda hullemaks nagu läks. Selline tunne,et tõmbab tatti kurku ja tekib okserefleks. Nüüd eelmine reede hakkas meil ka köha ja see tegi asja topelthulluks. Ta tõmbas nn tatti omale nii kurku, et hakkas nagu lämbuma. Keerasin kõhuli ja õrnalt nagu raputasin (MITTE tugevalt), läks paremaks, aga mitte nii nagu iga kord. Tulime haiglasse, kus juhtus samuti nii ja aspireeriti. Arstid räägivad, et lapsel tuleb väga palju tatti kurgust ja see tekitabki nii. Kuna olen Ida-Virumaal, siis siinseid arste otseselt ei usalda. Esimene päev taheti meid üldse koju saata, aga kardan, et kodus ei suuda ma teda aidata. Ühest küljest on see aspireerimine hea (tõmbab üleliigse tati ära ja lapse hingamisteed kohe vabanevad), teisest küljest räägitakse, et see rikub limaskesti jne.Mis oleks siis õige tegu? 3. päeval diagnoositi meil bronhiit, ravime hetkel NaCl auruga ja Ventolini auruga. Lisan veel selle,et seline okserefleks ei teki peale söömist ja laps pole üldse sünnist saati oksendanud. Pakuti veel praegu haiglas varianti, et lapsel süljenääre kinni vms?! Tahaks Teie arvamust, kas vaja lapsega nina-kurgu-kõrva arstile pöörduda ja kui peaksin koju saama, mida sellises olukorras kodus tegema pean? Kardan lämbumist kõige rohkem, isegi haiglas on piin aspireerimist vaadata! Palun nõu! Muidu laps igati rõõmus ja võtab kaalus hästi juurde. Veel räägivad, et laps kasvab sellest välja, aga keegi ei ütle, mis vanuses.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tõenäoliselt on lapsel toidutagasiheide, see on sage probleem esimesel elupoolaastal. Toidutagasiheite korral ei peagi laps oksendama vaid toit jõuab maost kurguni ja seal tekibki köharefleks. Imikutel on nõrgalt arenenud mao ja söögitoru vaheline lihas, mistõttu väga kergesti valgub toit maost söögitorru, nagu vesi valgub välja pikali olevast pudelist. Toidutagasiheite vastu aitab, kui lasta korralikult krooksud välja tõstes last üles nii söömise lõpus kui ka söömise vahepeal. Samuti võib abi olla lapse peaaluse kõrgemaks tõstmist (padi panna madratsi alla) ja gaasirohust, sest gaasidest puhitunud kõht tõstab vahelihase kõrgemal, mis soodustab toidutagasiheidet. Kõige tähtsam on, et laps võtab kaalus ilusasti juurde, seega saab ta vajaliku toidukoguse kätte ja tõsist tervisehäiret ei ole. Toidutagasiheide leevendub, kui laps hakkab saama tahkemat lisatoitu.
Teine probleem on bronhiit, mis oli seekordse tugeva köha põhjuseks. Kui bronhiidid korduvad või köha ei taha paraneda kuu aja jooksul, soovitan allergoloogi-kopsuarsti konsultatsiooni. Kodus võiks Teil aga olla auruaparaat, millega teha 0,9% NaCl lahusega auru, et röga oleks vedelam ja kergemini välja köhitav.

Kiiret paranemist soovides,
Tiia Voor