Imiku rahutud ööd 15.08.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 7-kuuse poja ema, kellel mureks tema rahutud uned.
Laps tuleb istuma sirge seljaga, käputab, tõuseb toe (ükskõik, mis tugi- jalg, sein, võrevoodi vms) najal püsti, väga -väga aktiivne. Ja niimoodi teeb ta seda ka läbi une, vahel on juba püsti, kui endal silmad kinni, või tuleb istuma või on kõhuli keeranud ja käpuli, ise karjub. On selline käitumine normaalne? Ärkab öösel kisaga suhteliselt tihti, 1-2-3 tunni järel, ei saagi aru, mis teda vaevab, tissi suhu saab, siis enamasti rahuneb, hirmsasti keerleb/pöörleb magamise ajal. Päeval on rahulikum, aga just öised uned probleemiks.
Magame päeval 2-3 korda, ööunne läheme 20.30-21.30. Vann, söömine ja kiigutan süles magama, laulan ka, kui magab, oma voodisse. Umbes 2-3 tunni pärast on esimene kisamine. See probleem on kestnud u 3 kuud, alguses arvasin, et asi on hammastes, sest poiss ilastab kõvasti, pureb närimisrõngaid juba 3. elukuust. Praegu veel hambaid pole. Perearst arvas, et laps ei saa kõhtu täis, et nii vana laps peaks rahulikult suutma öö ära magada (sünnist saati on ööd rahutud) Soovitas anda RPA -d juurde. Ja et laps võtab kaalus ka vähe juurde. (Sündides kaal 3346g, p 51cm, 1 kuu 4600g, p 55cm, 2 kuu 5600g, p 59cm, 3 kuu 6300g, p 64,5cm, 4 kuu 6600g, p 65,5cm, 5 kuu 7000g, p 68cm, 6 kuu 7500g, p 70cm)
RPA-sid ei võta laps suu sissegi, olen ära proovinud mitmeid segusid (Aptamil, Nestle, Tutteli jt) Vahetasin ka lutipudeleid ja lutte, ei taha. Tunnistab ainult veepudelit. Nii, et ma loobusin sellest üritusest, hakkasin hoopis omaalgatuslikult 4. elukuust lisatoitu pakkuma, alguses paar korda nädalas maitseks, nüüdseks olen tekitanud talle 3 söögikorda, 8.00, 14.00 ja õhtul, enne magama minemist, ülejäänud ajal saab rinda, nii palju, kui tahab. Lisatoitu sööb ta ühe toidukorra ajal 40-50g püreed/putru+ rinnapiim. Juua, kui on janu, siis vett.
Tuli selline pikk ja segane kiri. Oskate mulle nõu anda, selle kirja põhjal, et poja poleks öösiti nii rahutu või tuleb see aeg lihtsalt üle elada?
Väga väsinud ema:)

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Laste uneprobleemid on sagedased. Lastel kujuneb unetsükkel välja umbes 3. eluaastaks. Öö jooksul korduvad une ja ärkamise tsüklid ca 5-8 korda. Nii kestab üks unetsükkel 8-kuusel lapsel ca 45 minutit, 1-aastasel 60 minutit ja täiskasvanul 90 minutit. Tihti on põhjus selles, et laps ei oska ärgates uuesti uinuda. On loomulik, et laps ärkab öö jooksul korduvalt üles, aga need ärkamised on enamasti lühiaegsed ja laps uinub iseenesest. Mõnikord on aga uuesti magamajäämine raskem ja siis laps nutabki. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. Uneprobleemide korral soovitatakse esialgu õpetada last vähemalt üks kord öö jooksul ise uinuma. Siis edasi vähemalt neljal ööl nädalas rahustada laps maha ja lubada lapsel ise uinumist õppida, seejuures mitte kasutada rahustavaid abivahendeid, nagu lutt, lutipudel, toit, kiigutamine jms. Iseseisva uinumise õpetamine ei ole kerge töö, aga soovin Teile selleks kannatlikkust. Alates 6. elukuust suudab laps öösiti magada ca 6 tundi ilma toiduta, st rinnapiimata, veepudelita.Kaaluiibele on iseloomulik, et esimesel kuuel elukuul võtab laps kaalus juurde 600-800 grammi, teisel elupoolaastal aga umbes 400 grammi. Teie lapse kaaluiive jääb praegu normipiiridesse.