Laps ei maga 13.08.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, mul on mure oma 2-aastase poja pärast. Nimelt ta ei maga üldse - ja nii sünnist saadik. Öösiti ärkab üles suure nutuga, nagu oleks tal hirm. Rahustamiseks läheb vahest isegi tund. Niimoodi mitu korda öö jooksul. Terve oma elu jooksul pole ta kordagi korralikult pikka ööund maganud. Olen palunud lastearstil uurida põhjusi, kuid leitud pole midagi. Lisaks ta kunagi ei maga parema külje peal, ainult selili, kõhuli või vasakul küljel. Kas see on normaalne?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Laste uneprobleemid on sagedased. Lastel kujuneb unetsükkel välja umbes 3. eluaastaks. Öö jooksul korduvad une ja ärkamise tsüklid ca 5-8 korda. Nii kestab üks unetsükkel 8-kuusel lapsel ca 45 minutit, 1-aastasel 60 minutit ja täiskasvanul 90 minutit. Tihti on põhjus selles, et laps ei oska ärgates uuesti uinuda. On loomulik, et laps ärkab öö jooksul korduvalt üles, aga need ärkamised on enamasti lühiaegsed ja laps uinub iseenesest. Mõnikord on aga uuesti magamajäämine raskem ja siis laps nutabki. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. Uneprobleemide korral soovitatakse esialgu õpetada last vähemalt üks kord öö jooksul ise uinuma. Siis edasi vähemalt neljal ööl nädalas rahustada laps maha ja lubada lapsel ise uinumist õppida, seejuures mitte kasutada rahustavaid abivahendeid, nagu lutt, lutipudel, toit, kiigutamine jms. Iseseisva uinumise õpetamine ei ole kerge töö, aga soovin Teile selleks kannatlikkust.