vastsündinu ja ussid 05.07.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mure järgmine. Päris raseduse alguses avastasin, et mul solkmed ning nende väljaravimiseks kasutasin rahvameditsiiini (sibul, küüslauk, porgand, kõrvitsaseemnde jne). Tundus, et rahvameditsiin töötas, sest esialgu ( u 1-2 nädalat) oli tulemused tualetis käies silmaga näha. Hiljem pole kordagi solkmeid väljaheites avastanud - ka enesetunne ja hemoglobiini tase on olnud korras jne. Siiski päris suur hirm on nüüd sünnituse lähenedes tekkinud, et äkki ei saanud neist ikkagi lahti. Niisiis, kui suur töenäosus on, et sünnituse käigus saab laps ussid juhul kui ema on nakatunud(solkmete saamise töenäosus)? Kui kiiresti peaksid vastsündinul avalduma ilmingud, et ta nakatunud solkmetesse ja kui vara on võimalik kindalks teha, kas laps on nakatunud solkmetega? Kas peaksin sünnitusmajas lastearsti/ämmaemandat informeerima antud teemast? Kas solkmed on vastsündinule väga ohtlikud (olen lugenud, et oht kopsupõletikku jääda, pimedaks jääda - isegi surra )? Seda ka, et kas see vastab tõele, et solkmed võib laps saada ka rinnapiimaga?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rasedusaegsete haiguste ja nende levimisvõimaluste kohta peaksite küsima günekoloogilt ja kindlasti ka informeerima oma günekoloogi/ämmaemandat solkmetest. Kas Te oleta aga kindel, et tegemist oli solkmetega? Väljaheitest võib leida erinevaid sooleparasiite või nende osiseid. Kõigepealt peaks rooja uurimisega välja selgitama millise sooleparasiidiga on tegemist.
Raseduse viimasel kolmel kuul võib kasutada sooleparasiitide vastaseid ravimeid nagu Vermox. Konsulteerige palun oma günekoloogiga, kes väljastab vajaliku retsepti. Ravi läbi tehes ei pea Te enam muretsema lapse võimaliku nakatumise pärast.
Et vältida edaspidi nakkuse saamist, on kõige olulisem hügieenireeglite jälgimine. Kui Teil on kodus mõni lemmikloom või puutute sageli kokku loomadega, peaks ka loomadel tegema läbi parasiitide vastase ravikuuri.

Edu soovides,
Tiia Voor