Nahalööve pärast probiootikumi tarvitamist 03.07.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

6 kuusel imikul tekib pärast probiootikumi (Protexin Restore) võtmist punane lööve suu ümber ja nendesse piirkondadesse, mis on probiootikumiga kokkupuutes. Lööve tekib umbes 5 minutit pärast probiootikumi võtmist ja taandub 15-20 minutiga.
Laps on ka muidu atoopilise ja kuiva nahaga. Laps sööb rinnapiima. Verest tehtud allergiatest näitas, et lehmapiim võib-olla potentsiaalne allergeen (allergia testi tulemus oli piiripealne ning piima enda menüüst välja jätmine - uuesti tarbima hakkamine ei ole väga selget tulemust andnud).
Kuseteede põletiku tõttu on hetkel poole peal ka antibiootikumi kuur (Zinnat, Cefuroxime).

Kas lööve võiks olla põhjustatud mõnest probiootikumi koostisosast (vähesel hulgal sisalduv piim, fruktooligosahhariiidid)? Kas võiks aidata, kui vahetame probiootikumi? Ja millist teist probiootikumi sellisel juhul soovitaksite?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui lööbimine tekkis vähemalt kahel korral kiiresti pärast kokkupuudet probiootikumiga, siis on üsna tõenäoline, et lööbe põhjus võis olla probiootikum.
Milline komponent on lööbe põhjuseks on väga raske arvata. Pigem arvan, et põhjuseks on ravimis olev piimavalk, kuid see on ainult arvamus. Piimavalguvaba probiootikum on Gefilus Plus.

Lugupidamisega,
Tiia Voor