Imikul probleeme kakamisega. 03.07.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Minul on selline probleem. Nimelt minu 1 kuu vanusel imikul on probleeme kakamisega, vähemalt mulle tundub nii. Järeldan seda sellest, et kui kakama hakkab, siis punnitab nii et näos lilla ja ähib ja puhib ning tavaliselt lõppeb see sellega, et ta nii väljub endast ja hakkab nutma. Eriti juhtub seda siis kui ta on just magama jäänud peale sööki ja peale seda ta enam magama ei jää. Õhtuks on ta nii üleväsinud sellest, et raskusi jälle magama jäämisega. Gaaside puhul olen kasutanud ennem igat toidukorda Sab Simplexit. Ja samuti ka masseerin ta kõhtu Weleda õliga 3x päevas. Nüüd paar korda olen kasutanud ka kraadiklaasi, et tema vaegusi vähendada. Kui tihti võin seda kraadiklaasi meetodit kasutada? Kas see talle kuidagi halvasti ka mõjub? Mitu korda peaks imik kakama? Kas peale igat toidukorda?
Teine mure on mul veel. Nimelt eile käisime esimest korda arsti juures ja kaalu oli meil ligi 5 kilo, sündises kalus kutt 3,2 kilo. Seega on ta peaaegu 2 kilo juurde võtnud. Arst arvas et väga suur kaalutõus ja ma söödan kutti iga 4 tunni tagand, mõnikord ka kolme. Arst arvas, et jätelikult on rinnapiim liiga rammus. Aga kas see on väga halb? Nagu ma aru sain siis pidi see lapse magu koormama. Kas ma saaks midagi teha?
Ette tänades ja vastust ootama jäädes,
Pille

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ainult rinnapiima saaval lapsel on roojamise normaalne sagedus väga erinev - ta võib kakada pärast igat toidukorda või ainult paar korda nädalas. Kakamine on vahel väikesel imikul üsna keeruline pingutus, sest ta peab kordineerima korraga mitme lihasgrupi üheaegset tööd. Kraadiklaasiga aitamine ei ole väga hea abistamisvahend, sest võite vigastada päraku limaskesta. Küllap varsti õpib laps kakama ka ilma abistamiseta. Jätkake gaaside leevendamiseks rohu andmist (võite ka proovida Espumisani), samuti on hea kõhu masseerimine, enne toitmist kõhuli asendis olemine. Rinnaga toitmisel ei pea olema kindlaid kellaaegasid, toitke oma last just nii sageli, nagu ta seda vajab. Rinnapiima saaval lapsel võibki olla esialgu suur kaaluiive, see ei ole midagi halba, vaid vastupidi näitab, et laps kasvab hästi. Jätkake ikka rinnapiimaga toitmist, kui laps muutub aktiivsemaks, ei võta ta enam nii palju kaalus juurde.

Edu soovides,
Tiia Voor