pidev nohu. 11.05.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Oleme hädas oma 5a lapse nohuga. Tehti allergiatestid tolmule, õietolmule, kassile, koerale. Allergiat need ei näidanud. Käisime ka nina-kõrva-kurgu arsti juures, tema ei hakkanud adenoididest pilti üldse tegema, vaid vaatas ninna ja kõrva ning ütles, et pole küll seda moodi et asi oleks adenoidides. Tema arvas, et tegemist siiski allergiaga, kirjutas allergiarohtu (oli vist rhinocort). Nüüdseks on rohi otsas, kuid mina aru küll ei saanud et see oleks aidanud. Talvel oli tal mandlipõletik. Ma ei saanudki arstist täpselt aru mis põletik see täpselt oli, mitte angiin. Kurk tal ka valus ei olnud. Arst ütles, et selle põletikuga ei olegi kurk valus. Igatahes kirjutas zinnat´it. Olen varem ka tähelepannud, et antibiootikumid võtavad tal nohu ära, lühikeseks ajaks küll, sest varsti on jälle nohu platsis. Olen vaadanud, et tal on ka kurgumandlid pidevalt suured, peaaegu kurgunibuni. Või peavadki need nii suured olema. Sudafed siirup mida olen tüdrukule vahel nohuga andnud, teeb mandlid igatahes väiksemaks. Nüüd viimane 6 nädalat on asi täitsa hulluks läinud. Hommikuti ärgates on tal nina täitsa kinni. Alles siis kui hakkab ringi liikuma saame alles nuusata. Päeval ka kui pikutab läheb nina kinni. Õues seevastu aga läheb nina täitsa lahti. Eritis mis ninast tuleb on vahel kollane ja paks, vahel valge ja vedelam. Kollane eritis on ebameeldiva lõhnaga. Kas peaksin küsima perearstilt saatekirja röntgenisse, sest seal me ei ole käinud? Ühtegi kõrvapõletikku ei ole tal olnud. Samuti ei ole põskkoopapõletikku kunagi diagnoositud. Kodus on meil kass, aga test näitas et kassiallergiat ei ole. Kuna elame esimesel korrusel, siis on meil toa põrandatel vaipkate. Kas äkki võib asi selles olla. Ei oska enam midagi arvata. Kas tegemist võiks olla mõne ninas pesitseva bakteriga? Kas ninast ka saab mingeid proove võtta? Aitäh!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pikaajalise nohu kaks põhjust on väljalülitatud so adenoidid ja allergiatestid. Ei saa aga välistada, et kodus on mingisugune muu ärritaja, mis tekitab nohu. Nagu ma Teie kirjast aru saan on nohu just probleemiks kodus olles ja väljaspool kodu nohu taandub. Näiteks on tubakasuits üks väga tugev ärritaja, samuti ka õhuvärskendajad, parfüümid.
Mandlid ongi lastel suuremad kui täiskasvanutel ja kõrva-nina-kurguarst oskab hinnata, kas need on suurenenud ning vajavad edasist uurimist.
5-aastaselt on põskkoopad juba olemas (väikelastel pole need veel välja arenenud) ja võib tekkida põskkoopapõletik. Tavaliselt kaasneb põskkoopapõletikuga palavik ja valu või ebameeldiv tunne põskkoopa piirkonnas. Siiski soovitatakse pikaaegse nohu korral teha röntgen, et välistada põskkoopapõletik.
Bakteranalüüsi pole mõtet ninast võtta, sest seal muutub bakterite koostis väga kiiresti ja isegi kui sealt leitakse mõni haigusttekitav bakter ei tõesta see seost nohuga.
Üheks pikaajalise nohu põhjuseks võib olla käsimüügis olevate nohuravimite liigne ja pikk tarvitamine. Käsimüügis olevaid nohurohte võib kasutada järjest mitte kauem kui nädal, sest nad kahjustavad nina limaskesta ja tekitavad ninast vooluse. Allergilise nohu ravimeid tuleb aga kasutada pikka aega, sest nende maksimaalne toime saabub alles teise ravinädalal.

Lugupidamisega,
Tiia Voor