stafülokokk 05.05.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Meie beebil peaaegu sünnist saati silmad rähmased, perearst soovitas kummeliteega puhastada aga tulemust ei mingit. Läksime silmaarsti juurde ja seal määratri meile silmatilgad, teistkorda määrati tugevamad tilgad, ikka tulemusteta. Siis võeti silmast proov, mis näitas, et on stafülokokk, saime antibiootikumi kuuri 10 päeva aga parem silm ikka hommikuti rähmane. Nüüd ootame uue proovi vastust. Silmaarsti soovitusel käisime ka nina-kõrva-kurguarstil, kõik oli korras.
Olen mures, sest ei tea mida asjast arvata ja kui ohtlik see pisikesele on, pisike on peagi 9kuune.
Tänan

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Alates sünnist püsinud silmade rähmasuse üks põhjus võib olla liiga kitsas pisaranäärme ja nina vaheline kanal, mistõttu tekib pisaravedelikku äravoolu häire. Pisarakanali kitsuse tõttu tekib pisaravool ja rähma eritus sagedamini ühest, mõnikord ka mõlemast silmast. Ligikaudu 2-5 %-l vastsündinuist esineb pisarakanali ummistust. Suurel enamusel on see iseparanev probleem. Raviks soovitatakse sagedast pisarakoti massaaži, 4-5 korda päevas. Pisarakanali ummistuse korral võib kergesti tekkida konjunktiviit ehk silma sidekesta põletik ja silmast hakkab tulema mäda. Sel korral on vajalik antibiootikumiga ravikuur. Pisarakanal avaneb iseenesest 80 %-l imikutest pärast 8. elukuud. Kui probleem ikka püsib, tuleb pöörduda silmaarsti poole, kes vajadusel teeb pisarakanali sondeerimise ehk kanali valendiku vabastamise.

Edu soovides,
Tiia Voor