Vaktsineerimise tüsistus? 02.03.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Soovin teada, kas olete varem kokku puutunud sellise probleemiga, et lapse esimese kolmikvaktsiini (DTL) järgselt muutub lapse käitumine? Minu laps sai 3 kuuselt vaktsiini kl 10 hommikul. Seejärel magas ta kuni järgmise hommikuni, süües vaid läbi une. Nuttu ega süstekoha punetust-paistetust ei olnud aga päevapealt, alates siis järgmisest päevast laps enam ei kooga. Tütreke oli enne väga väga "jutukas"- kui temaga kõneleda, "vastas" valjuhäälse koogamisega ja rõõmsate häälitsustega. Ka arst kiitis head kõne arengut. Alates sellest vaktsineerimisest on ta siiamaani ( möödas on 1kuu) olnud täiesti vait. Häält teeb vaid siis, kui nutab. Esimesed nädalad vältis silmsidet (tema puhul suur muutus), ei vaadanud mänguasju. Nüüd mängib ja tunneb ümbritseva vastu huvi, aga mida ei ole, see on koogamine. Räägin, laulan ja tegelen temaga kogu aeg, laps kuulab, kuid ei tee vastu mitte mingeid häälitsusi. Ja varemalt, vastas ja häälitses kõvasti, see oli nii vahva ja armas. Kas oskate öelda, millest selline muutus? Kas võib olla seotud vaktsineerimisega? Lisan siinkohal ka, et lapsel on kaasasündnud kuseteede väärareng, saab pidevalt nitrofurantoiini 10 mg õhtuti.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Vaktsineerimise kõrvaltoimena ei ole registreeritud koogamise kadumist. Seega ma ei arva, et koogamise kadumise põhjuseks oleks vaktsineerimine. Kahjuks ei ole võimalik ilma last nägemata vastata küsimusele, miks laps koogamise lõpetas. Kui lapsel häälitsusi tagasi ei teki, siis võiks kontrollida lapsel kuulmist ja pöörduda närviarsti vastuvõtule.

Lugupidamisega,
Tiia Voor