oksendamine 06.11.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mure on 10 kuuse lapsega. 2,5 nädalat tagasi sai ta nohu. Nädal hiljem lisandus sellele köha, mida ravisin Prospan siirupiga. Algul läks köha lahti ja tundus, et hakkab üle minema. Nüüd on aga 4 päeva köha taas kinnine. Kuna laps oli 2 kuuselt kopsupõletikus, siis arst arvas, et võib olla midagi astmaatilist ja kirjutas meile Singulair graanuleid. Probleem on selles, et ta hakkab köhides oksendama. Päeval peaaegu köha polegi. Öösel aga hakkab ta köhima pärast rinnapiima söömist ja köhib senikaua kuni oksendab mao tühjaks. Seejärel on jälle rahu. Päeval ta peale söömisi ei köhi ega oksenda. Miks ta öösel oksele hakkab?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Oksendamist tekitava köha põhjuseks on sageli mingi nakkus ehk infektsioon. Kui Teie laps on saanud korralikult vaktsineerimised, siis võib välja lülitada läkaköha. Ka mükoplasma ja klamüüdia võivad tekitada köhahooge, mis lõppevad oksendamisega. Kõikide eelnimetatud haiguste diagnoose aitab kinnitada või välistada vereproov ja haiguse olemasolu korral ravitakse last antibiootikumidega.
Miks laps just öösiti köhib? Astma korral on iseloomulikud öised köhahood. Perearst kahtlustas seda haigust ja määras ka ravi, mille tulemus peaks ilmnema hiljemalt kuu möödudes.
Kuna öösel inimene magab ja enamasti teeb ta seda lamavas asendis, siis kergemini võib tekkida toidutagasiheide maost kurku, mis ajab köhima. Imikutel on maolukuti, mis hoiab ära toidu sattumise maost söögitorru ja sealt edasi ülemistesse hingamiseteedesse, nõrgalt arenenud, seepärast tekib imikutel toidutagasiheide sagedamini. Toidutagasiheite korral soovitatakse tõsta lapse peaalune kõrgemale pannes madratsi alla padi.
Ka võib läkastava köha põhjuseks olla nohu, mis valgub magades kurku ja tekitab köhahood. Nohu raviks sobib Humeriga nii kaua kui nohu kestab, kinnise nina ja paksu nohu korral võib kasutada lühiaegselt Galazolini tilkasid 3-4 päeva.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

D-vitamiin

Miilised on d-vitamiini ülekülluse tunnused

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Vitamiin D hüpervitaminoosi korral suureneb oluliselt vere kaltsiumisisaldus. Vitamiin D ülekülluse tunnusteks võivad olla isutus, oksendamine, erutuvuse tõus, suur janu, rohke pissimine. Vitamiin ...

Loe edasi

oksendamine

Tere! Mure selline ,et kui minu poeg 3aastane hakkab nutma siis ei lähe pikalt kui hakkab oksendama seega pean kogu aeg jälgima ,et ta endast välja ei läheks muidu on kohe tagajärg oksendamine.Kas selline ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Selles vanuses lapsed kipuvad väga erksalt reageerima ja nutmise järel võib tekkida oksendamine või sagedamini öökimine. Osad selle vanusgrupi lapsed regeerivad ebameeldivale nutuhoo ja koguni ...

Loe edasi

lisatoit

Kas nädala pärast 5kuuseks saav laps, kellel esineb rohke oksendamine võib hakata sööma RPA-le lisaks ka juurviljapüreed lihaga, kalaga, võid - kuna kaaluiive aeglane, ja Hipi piimasegu eriti ei taha.

Vastas dr Merle Paluste

Lugupeeted lapsevanem!

Kuna lapsel esineb rohke oksendamine, siis enne dieedi muutmist peaksite konsulteerima oma perearstiga. Oksendamisel võib olla mitmeid anatoomilisi ja funktsionaalseid ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi