röntgeni mõju beebile 13.10.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Minu 3,5 kuusele beebile tehti täna röntgen, et täpsustada, kas tal võib olla düsplaasia (ultraheli tulemus oli küsimärgiga). Minu perearst ütles, et nii väikestele röntgenit tehes kaetakse neil munasarjad kinni, samas minu lapsel seda ei tehtud (öeldi, et vastasel juhul võib pildistatav koht kogemata mitte nähtavale jääda). Nüüd ei anna süda rahu ja silme ette tulevad pildid sellest, kuidas röntgen hiljem viljastumisele võib mõju avaldada. Oleksin tänulik kui ütleksite kui suur selline risk võib olla?

ette tänades,
Mariann

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ühekordsel röntgenülesvõtel puusaliigestest on risk tulevastele haigustele praktiliselt olematu. Näiteks eluaegne lisarisk vähi tekkeks pärast ühekordset röntgenülesvõtet on 1:1000000, samas kui muudest teguritest summaarselt tulenevalt on risk vähki haigestuda 1:3.

Lugupidamisega,
Tiia Voor