palavik lapsel 12.10.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
olen 4,5 kuuse poja ema. Pühapäeval jäi pojake haigeks, st tõusis palavik 38,2 ja oli kõht lahti (roheline kaka). kKasutsin lapse palaviku alandmiseks parasetamoli küünlaid, kuna laps oli loid, siis soovitas perearst haiglasse minna. Seal tõusis palavik veel 2 päeva 38,-ni ja kakas 4-5 korda päevas (vedel, kaka erk roheline). Arstid panid poja tilgutite alla. Kolmapäevaks oli palvik läinud ja poja naeratas juba... Kolmapäeva lõunaks avastas tohter, et on kurgus valged täpid (osutusid viiruse järgseteks villideks, mis olid purunenud ja lapsele haiget tegid). Ravisime kurku inhalaatoriga, tilgutasime ninna füsiolooglist lahust ja määrisime kurku kamistad geeliga. Poja muidu siputas, naeratas, mängis, kuid suhteliselt tihedasti nuttis (arvasime, et nendest kurgu haavanditest, mis talle valu teevad). Nüüd siis laupäeval otsustas tohter meid koju lasta kosuma, olime rõõmsad, et koju saime. Ps. arst kirjutas tervisepassi diagnoosiks stomtitis apthosae. Haiglas kontrolliti ka kõrvu ning need olid täiesti korras. Lapse kaal ei langenud ega ka ei kasvanud püsis 7000g juures. Kui olime tunnikese kodus olnud, siis hakkas jälle kriiskav nutt pihta, ja kuidagi rahunema ei saanud, rinda ka ei tahtnud, lõpuks saime ta tudile turvahällis. Siis ta magas kusagil 3,5-4 tundi, vahepeal sõi kaks korda. Seejärel tõusis üles juba suure nutuga ning nuttis kogu ärkvel oldud aja (ärkvel oli ta 1-1,5h), siis sõi ja jäi taas magama, magas jällegi 2,5 tundi. peale ärkamist tundsin, et laps on soe, kraadisin ja oligi palavik 37,9. Laps muidugi oli hästi rahutu, nuttis jällegi kriiskavalt. Panin jällegi paratstamooli küünla pepusse. Natukese aja pärast rahunes, sõi ja jäi uuesti magama. Mida küll teha, kas minna tagasi haiglasse. Ei taha, et laps piinleks ja nutaks niimoodi. Olen nii mures, et ta nii nõrk on. Oleksin väga tänulik Teie vastuse eest.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tõenäoliselt oli Teie lapsel kaks haigust - viiruslik kõhulahtisus ja aftoosne stomatiit ehk viiruste poolt tekitatud suu limaskesta haavandeid tekitav viirushaigus. Viimane haigus tekitab kindlasti ebamugavust, valu suus. Stomatiidi korral soovitatakse panna enne toitmist suhu Kamistad geeli. Kõhulahtisuse korral on väga oluline lapsele piisava hulga toidu- vedeliku andmine, sest titasid ohustab kõhulahtisuse korral vedelikupuuduse tekkimine. Kui laps ei saa suus olevate haavandite tõttu korralikult süüa, tekibki veetustumise oht. Sel korral on laps esialgu rahutu ja peagi muutub loiuks.
Kui lapsel püsib palavik ja rahutus tasub uuesti pöörduda arsti poole.

Edu soovides,
Tiia Voor