kõhukinnisus 10.05.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mure on 3,5-kuuse beebiga. 3. kuu algusest hakkasin andma lisaks rinnapiimale banaani ning kaka muutus tahkemaks, siis proovisin ploomipüreed, et kõht väga kinni ei läheks. Nüüd täna punnitas küll päris palju aga ei midagi. Kas võib olla midagi tõsist? Mida peaksin ette võtma? Ja kui tihti ning kui palju peaks ta üldse selles vanuses kakama? Ette tänades, Terje

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rinnapiima saav laps peaks hakkama saama lisatoitu alles 6-st elukuust. Lisatoiduga võib hakata last harjutama 4-kuusena, seega ei pea 3,5-kuune laps üldse veel mingit tahket toitu saama. Soovitan Teil esialgu jätkata ainult rinnaga toitmist.
Kui lapsel on vaid ühel korral olnud probleem kakamisega, ei ole veel muretsemiseks põhjust.
Kontrollige, et laps saaks piisavalt rinnapiima, vahel on rinnapiima vähesus kõhukinnisuse põhjuseks. Piisava toidukoguse korral peaks pissima vähemalt 8 korda ööpäevas.
Ploomipüree, mustad ploomid on lahtistava toimega, neid soovitan Teil süüa rinnaga toitmise ajal ka ise! Lapsele võib pakkuda joogiks väheses hulgas vett. Kui laps on neljakuune võib pakkud talle ploomi-, pirni-, õunapüreed. Alates kuuendast kuust peab laps saama kindlasti lisatoitu (lihaga köögivilja-, juurviljapüreed, puuviljapüreed jne). Lahtistava toimega on ka punapeet.

Edu soovides,
Tiia Voor