erütrotsüüdid pissiproovis 09.05.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

4 aastasel tüdrukul on juba 4 kuud olnud pissiproov korrast ära ja korda pole saanud. Pissiproov näitab erütrotsüüde, viimane: er 6-4-10-12-6, ümarepiteel 1. Perearst saatis meid neeruarsti juurde, aga selleni on veel aega. Aeg-ajalt on laps kaevanud ka, et pissides valus on, aga viimase kuu aja jooksul mitte. Pissil käib enamasti normaalse sagedusega (alguses käis küll tihti). Ei kaeba ka valu üle kõhus ega seljapiirkonnas. Piss on minu arvates normaalsest kollasem.
Sel aastal on ta olnud ka väga sagedasti haige (köha, nohu, palavik kuni 39, vahest oksendamist). Kas need asjad võivad omavahel seotud olla?
Milles võib asi olla, et pissiproov nii pikalt korrast ära? Ja mis uuringuid neeruarst võib meile määrata?
Ette tänades,
murelik ema.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Erütrotsüüte võib leida uriiniproovis kuseteedepõletiku korral, suguelundite limaskesta ärritusest, pärast füüsilist koormust, aga ka muude neerude ja kuseteede haiguste korral. Erütrotsüüte võib leida pissiproovis ka hüübimishäirete korral, kuid siis esineb lisaks ka veritsust või verevalumeid.
Kui laps pissis sagedamini, kaebas seljavalu ja tal oli palavik, siis võis olla kuseteedepõletik erütrotsüütide põhjuseks.
Neeruarst teeb tõenäoliselt uriini- ja vereproovi, määrab kõhukoopa ultraheliuuringu, mõõdab vererõhku.

Edu soovides,
Tiia Voor