Rahhiidi kahtlus? 19.04.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Poeg 3kuune rp laps ja kahtlustan rahhiiti, kuigi arst arvas, et tegemist elava beebiga. Nimelt üsna tihti on tal otsaesine niiske-higine, käed higistavad, vahel on lausa märjad ( ei ole suust tulnud just) ja jalalabad higistavad nii, et läbi riiete ka aru saada niiskusest. Üsna tihti on käed-jalad tal ka külmad. Erutub ja ehmatab kergesti minu arust. Käte värin on ka, mida lähme arstile näitama. Kui 2kuuselt ortopeedil käisime, siis too ei märganud seda või siis veel ei olnud, aga nüüd lastearst saatis uuesti.
Muidu ei ütleks, e ta eriti rahutu oleks. Olen lugend, et juuksed ka kuluvad siis kuklalt, meil on kulunud küll, aga samas on ka külgede pealt kulunud, selle olen pannud lihtsalt hõõrumise alla seni. Samuti pidevalt katsub oma kõrvu. Olime ka köhaga haiglas ja kops ragises.
Tahakski teada, mida tegema peaksin? Kas nõudma mingeid vereproove või kuidas arstilt kinnitust saada, et ei ole rahhiidiga tegemist?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui Teie laps saab korralikult rahhiidi profülaktikat D-vitamiiniga (5 tilka päevas) on rahhiidi tõenäosus üsna väike. Kui laps pole saanud D-vitamiini, siis rahhiidi tunnused on rahutus, higistamine, koljuluude pehmenemine.
Lapsel vahetuvad juuksed 2.-4. elukuul ja seepärast on nii kuklas kui ka külgedelt juuksed hõredamad.
Higistavad jalad ja käed on tõenäoliselt pärilikud, st kellelgi peres on sama probleem - külmad, aga higistavad jäsemed. Imikutel on ka üsna tavaline, et pea hakkab higistama söömise ajal.
See on hea, et perearst saadab Teie lapse käte värina pärast kontrollile, sest ilma last nägemata ei saa kirja kaudu mingisugust otsust teha.
Kui olete väga mures, siis kõige tähtsam on anda lapsele iga päev viis tilka D-vitamiini. Perearst saab võtta vereproovi ja teha kätes röntgenuuringu, mis kinnitavad või välistavad rahhiidi diagnoosi.

Edu soovides,
Tiia Voor