Hädas kakamisega 14.04.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on suur mure oma 4 a pojaga. Umbes 1 kuu tagasi oli tal kõht kinni ja ta punnitas välja kaka, mis endalgi oleks probleem. Tekkis lõhe ja veritsus.Peale seda saime selle mõninga ravimise järel mõneks päevaks terveks. Kui probleem tagasi tuli, pöördusin perearsti poole, kes soovitas lahtisteid, määrimiseks Hirudoprokt salvi ja loomulikult ka toitumissoovitusi. Soovituslikust 15 tilka Guttalaksist hommikul ja õhtul loobusin üsna kohe, sest see tegi lapse kõhu täitsa lahti. Andsin mõned tilgad õhtul ja sellest piisas, et käis järgmine päev 2 korda ja kaka oli normaalne. Niikui lahtisti ära jätsin, jäi kõht 1 päevaks laisaks ja järgmine päev oli juba kaka nii kõva, et kõik algas otsast. Ja nüüd juba kuu niimoodi vahelduva eduga.
Tundub, et olen proovinud juba kõike. Laps on ise vapper, nutame koos poti peal ära, käib iga päev kakal. Oleme muutnud oma menüüd täielikult, sööme suppe, olen proovinud anda vett peale ärkamist ja enne magamaminekut,kliisi jogurtiga, iga päev sööb arbuusi või kiivit, õuna, jogurtit( Helluse). Saiast loobusime, sööme terasepikut, täistera kaerahelbeputru. Mõned rosinad iga päev. Kõik oleks nagu õige, aga kui laps järgmine päev kakab, tuleb jälle kõigepealt 1 kõva hernes ja siis suur kõvemat sorti kakajupp, peale seda jälle pehmem. Kas on võimalik, et näiteks päeval söödud meega sepikuviil vm magusam asi rikub asja ära? Kuna tegu on lapsega,mida üldse maiustustest eelistada? Kuidas on maisihelvestega? Jäätis? Kuna arst keelas mahlad ära, kuidas on koduse õunamahlaga. Toidu kõrvale joob tavaliselt piima. Kas tavaline kaste ja kartul võib ka kõhu kinni teha?
Duphalaks tundub, et ei mõju. Annan hommikul ja õhtul 1 spl. Proovin veel Forlaxi ka ära. Lugesin, et seda võib anda 2-3 nädalat. Kas ei teki ohtu, et soolestik harjub sellega nii ära, et pärast enam ei saagi ilma lahtistita. Mis saab peale 3 nädalat. Kas selleks ajaks on lõhe nii paranenud, et iga kakamise peale uuesti ei rebene. Kuidas seda siis üldse edasi ravitakse?
Palju küsimusi, aga olen juba täiesti nõutu, ega tea, mida teha.
Kõike head soovides ja suure lugupidamisega juba ette tänades!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Kõhukinnisuse põhjuseks on sageli dieedivead, st. laps saab kiudainetevaest toitu ja vähe vedelikku. Lastel on suhteliselt sageli probleemiks tahtlik roojamise tagasihoidmine ja sellest tulenevalt kõhukinnisus valuliku roojamiskogemuse järgselt, eriti kui tegemist on ragaadiga. Probleemi lahendamiseks peab kasutama sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja lapsel ei teki valuaistingut kakamise ajal.
Üks parim ja enam kasutatav ravim on Duphalac, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Kui Duphalac ei toimi, siis võib kasutada lühiaegselt Guttalaxi või Forlaxit (3-6 päeva).
Kuidainetevaene toit ning vähene vedelik on üks kõhukinnisuse põhjus. Toit peab sisaldab kuidaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Proovige anda erinevaid täisteraputrusid ning köögi- ja puuvilja. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib lpas ikka maiustada, aga pakkuge kommi asemele talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit.
Seedetrakti normaalseks tegevuseks on oluline, et laps sööks kindlatel toidukordadel ja ei "näksiks" vahepeal.
Kui probleem püsib vaatamata ravimitele ja toidu korrigeerimisele, soovitan pöörduda gastroenteroloog vastuvõtule (Tallinna Lastehaiglas dr. K. Luts ja Tartu Lastekliinikus dr. T. Rägo). Saatekirja annab perearst.

Edu soovides,
Tiia Voor