kopsupõletik 19.12.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Minul on 3,5 aastane tütar. Ta on olnud sünnist saati veidi trullakas, nüüd küll juba hakkab pikkusesse kasvama. Ta läks lasteaeda, kui oli just kaheseks saanud. Peale seda meil selline mure, et nii kui tal köha-nohu tulevad, on kohe kopsupõletik või siis äge bronhiit. Pooleteist aasta jooksul nüüd siis olnud juba 3 kopsupõletikku. Allergiateste on ka kaks korda tehtud, ei ole allergiline millegi vastu. Ühe aasta sai singulairi tablette, tundub, et need ei mõjunud. Nüüd sai 3 kuud pulmicorti inhalaatoriga, endiselt muutuseid pole. Nädal lasteaias, kolm nädalat kodus haige. Küsimus selles, mis tuleks veel teha või kas annaks veel kuskil uuringutel käia. Ehk on kopsus midagi? Aitäh Teile vastuse eest.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Väikelaste immuunsus on veel nõrk ja seetõttu nad on sageli haiged. Loetakse tavaliseks-normaalseks, et eelkooliealine põeb 8-9 hingamisteede viirusinfektsiooni aastas (nohu-köha ja/või palavik) ja kaks kõhulahtisuse episoodi aastas. Lapse kasvades küpseb ja areneb ka immuunsüsteem ning laps muutub nakkushaigustele vähem vastuvõtlikuks. Kahjuks pole ühtki väga head vahendit immuunsüsteemi küpsemise kiirendamiseks. Parim vahend nakkushaiguste vältimiseks on rahvarohkete kohtade vältimine kaasaarvatud lasteaed, mitmekülgne toitumine ja füüsiline tegevus vabas õhus.
Kui aga sageli on rasked hingamisteede haigused, mis vajavad ravi antibiootikumidega ja haigusest paranemine on tüsilik, peaks välistama immuunpuudulikkuse ja hingamisteede muud haigused.
Teie perearst peaks andma saatekirja lastepulmonoloogi või -allergoloogi juurde, kes teeb vajalikud uuringud. Perearst võiks enne spetsialisti juurde suunamist teha vereanalüüsi ja kopsuröntgeni, kui seda pole varem tehtud.

Edu soovides,
Tiia Voor