punetav ja paistes noku 22.11.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Minu 3,5 aastane poeg ärkas hommikul nutuga, et tema noku valutab. Avastasin, et noku on punane ja paistes.(palavikku tal pole) Pissida saab ta ilusti, siis valu ei kurda. Aga puutuda ta seda ei luba, siis on valu päris suur. Käisime arsti juures ja meile soovitati teha vaheldumisi kaaliumpermanganaadi ja kummeli vanne. Olen siiski veidi mures. Täpset diagnoosi meile ei antud ja valu ära võtmiseks ei soovitatud ka midagi. Kas peaksin last näitama kirurgile? Samuti tahaksin midagi teha, et tal nii valus poleks. Ise arvan, et äkki võiks teha poisi noku lasteseebiga kokku ja siis õrnalt üritada puhastada seda ka eesnaha alt. (Niisama kuivalt eesnahka tagasi tõmmata ei saa.)
Ehk oskate täpsemalt öelda mis see haigus see on, millest võib olla tingitud ja kuidas seda ravida.
Ette tänades
K.K. Tallinnast

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Punatav peenis viitab eesnahapõletikule. Kõige lihtsam kodune vahend kiireks leevenduseks on kummeliteega või kaaliumpermanganaadilahusega (õrnroosa) istevannid nagu Te teinud olete.
Eesnahapõletiku teket soodustab eesnahakitsenemus ehk fimoos. Oluline on hügieeni pidamine, st suguelundite pesemine ja võimalusel ka eesnaha liigutamine üle peenisepea, et sinna kogunenud eritised saaks ära pesta. Pesemisel võib eesnahka tagasi tõmmata nii palju, kui see liigub ja ei põhjusta lapsele ebamugavustunnet. Pesemisel kasutaga kummeliteed või kaaliumpermanganaadilahust.
Kui eesnahk on tõesti kitsas soovitan pöörduda lastekirurgi vastuvõtule, kuigi eesnahk veel venib selles vanuses laiemaks ja ilmselt varsti saab liigutada eesnahka vabalt üle peenisepea. Põletikulise eesnahapõletiku korral on koed turses ja liigutamine vaevaline ning valulik, seetõttu peate olama hästi õrn ja ettevaatlik.

Edu soovides,
Tiia Voor