Lisatoit imikule 26.09.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

5-kuune tüdruk saab põhilise toiduna ainult rinnapiima. 4-kuuselt hakkasin väikeste koguste haaval pakkuma püreesid - esimesena näiteks isetehtud õunapüree ( keedetud õun püreeritult, sama koos vähese koguse banaaniga ), Hipp'i õuna-pirni-riisipüree, kaabitud värske banaan. Alustasin 1/2 teelusikatäiest päevas, maksimumkogus on siiani olnud 2 teelusikatäit püreed päevas ühel söögikorral. Lapsele väga meeldis püreed süüa ja isu oleks jätkunud rohkemgi. Kuid... Kõik lõpeb alati oksendamisega ja mitte lihtsalt toidu tagasiheitega ( kuigi seda on ka alati sünnist saadik palju olnud ), vaid ikka korraliku oksendamisega. Lapsel läheb silmnähtavalt enesetunne järjest halvemaks, kuni umbes 1-1,5 tunni möödudes püree söömisest hakkab oksendamine. Kokku on ca 45 minuti jooksul alati umbes 3-4 oksendamishoogu ( tunda on, et on mao piirkonnas sellised kramplikud kokkutõmbed, peale mida poolseeditud toit väljub ). Kogus on suur. Igatahes kui magu on tühjaks oksendatud, siis läheb enesetunne ja tuju kohe paremaks. Laps hakkas oksendama ka peale piimaasendaja söömist - seda samuti mõned teelusikatäied.
Alati olen peale oksendamisega lõppenud katsetust paar päeva vahet pidanud ja siis proovinud uuesti, kuid asi ei parane kohe kuidagi. Nüüd ma rohkem midagi proovida ei julgegi, kuigi olen pisut mures - hädasti oleks tarvis, et vähemalt 1 toidukord oleks rinnapiimast erinev ( käin avatud ülikoolis ja ei saa liiga tihti loengutest ära käia ).
Mida teha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui pärast piimaasendaja andmist hakkab laps alati oksendama, soovitan pöörduda allergoloogi vastuvõtule, kes saab teha vajalikud uuringud piimaallergia suhtes.
Kui ma kirjast õigesti aru saan oksendab laps alati ka pärast puuviljapüreede söömist. Kas ta oksendab ka näiteks pärast väikese koguse puuviljamahla joomist? Kui jah, siis võib olla tegemist fruktoosi ehk puuviljasuhkru talumatusega või mõne muu toitaine talumatusega.
Võiksite proovida anda köögiviljadest tehtud püreesid ehk talub laps neid.
Kui oksendamine on korduv, peate kindlasti pöörduma perearsti poole, kes teeb esmased vajalikud uuringud ja annab saatekirjad konsultantide (allergoloog, lastearst) vastuvõtule pöördumiseks.
Edu soovides,
Tiia Voor