Krüptorhism 14.09.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu aastasel pojal on parempoolne munand alla laskumata,kirurg saatis meid Tallinna lastehaiglasse,et teha lõikus,kas seda ilma operatsioonita pole võimalik teha ja millised on võimalikud kõrvalmõjud ning kas see kuidagi ka lapse edasist arengut võib mõjutada?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Olukorda, kus munand pole alla laskunud nimetatakse krüptorhismiks. Munandid on tavaliselt munandikotis juba sünni momendiks ning kui nad seda veel ei ole, siis enamasti munand laskub esimese eluaasta jooksul. Kui munand ei ole laskunud lapse esimese eluaasta lõpuks, on vaja teha operatsioon. Mida kauemaks jääb haigus ravita, seda suurem on tõenäosus, et täiskasvanueas tekib viljatus või munandist tekib pahaloomuline kasvaja, sest seemnerakud vajavad normaalseks arenemiseks madalamat temperatuuri kui kõhuõõnes. Samuti on oht munandi pöördumisele ja tulevikus võib puuduv munand põhjustada noormehele psüühilist stressi.
Seega soovitan järgida kirurgi juhiseid ja minna operatsioonile.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Krüptorhism

Tere! Küsimus pealkirjas. Uurin vaid veel üle, et kui tõenäoline on see, et 1 munand mis pole alla laskunud(teine on) seda ise teeb, enne kui on vaja sekkuda? Kas see on mingi väga haruldane nähe ja kui ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!
Krüptorhismi leitakse poistel 1-3%-l, enneaegselt sündinutel aga oluliselt sagedamini kuni 30%-l. Munand võib iseenesest laskuda munandikotti esimese eluaasta jooksul. Kui munand ei ole laskunud ...

Loe edasi

krütorhism

Tere. Meil on 1 a. 3 k. poeg, kes saadeti täiendavatele uuringutele eeldatava diagnoosiga krüptorhism. Kui see osutub õigeks, siis mis ootab teda ees, milline on ravi?

Vastas dr Maret Eller

Lugupeetud lapsevanemad!

Kui Teie lapsel on munand peetunud, siis ravi on operatiivne. Lastekirurg otsustab peale konsultatsiooni, millal on optimaalne aeg operatiivseks raviks.

Parimate ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi