laps ei söö 09.09.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 3 kuune laps, kes kaalub 6,9 kg( sündides oli 4,1), ei söö millegipärast enam, nii kui sööma hakkab tuleb jonn ja sööb umbes 100ml, vahel ei söö sedagi, sööb 6 korda ööpäevas.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie laps peaks sööma vastavalt tema kehakaalule päevas 1000 ml, seega süües 6 korda ühel korral 160 ml. Kaaluiive on olnud siiani hea, see tähendab, et seni on toidust talle jätkunud. Võib-olla peaksite söötma teda 7 korda päevas, siis on kogused väiksemad (14´0 ml korraga) ja paremini talutavad. Miks hakkab laps süües nutma? Peaks kontrollima, kas tema suu limaskest on terve, sest haige limaskest teeb süües valu. Teine põhjus võib olla see, et süües elavneb soolemotoorika ja kui lapsel on gaasivalud, siis süües hakkab ka kõht häda tegema. Selle vastu aitab regulaarne gaasivalude vastaste rohtude kasutamine. Nutma võib laps hakata ka siis, kui ta sööb ahnelt ja neelab alla palju õhku ning see venitab magu ja tekitab ebamugavustunde. Selle vastu aitab lapse püstisesse asendisse tõstmine ja õhu välja laskmine. Vahel harva vaevab lapsi ka toidutagasiheide ehk refluks. Kui laps sööb rinnapiimaasendajat, siis saab kasutada spetsiaalset toidusegu, mis vähendab toidutagasiheidet. Palun pöörduge perearsti poole, kes vaatab lapse üle ja vajadusel määrab uuringud ja ravi.
Edu soovides,
Tiia Voor