gaasid 19.06.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu laps on peagi 2-kuune ja vaevleb sünnist saati gaaside käes. Olen palju uurinud erinevate mooduste kohta, kuidas neid leevendada. Abi pole eriti saanud, aga tekkinud on palju küsimusi.

1. Ma ei saa hästi aru, milline minu söödud toiduaine lapsel gaase põhjustab. Kui pikk see ajavahe minu söömise ja lapse gaaside vahel umbes on? Ja kui kaua kaua söödud toit piima mõjutab?

2. Miks öeldakse, et gaasirohtusid peab kasutama regulaarselt enne iga söögikorda (ka sellel ajal kui gaase parajasti pole), et nad mõjuksid? Need rohud ei tohiks ju kuskil imenduda. Kas gaasirohtudel võib olla ka negatiivne mõju (nt panevad kõhu kinni) või nad igal juhul natuke leevendavad lapse olukorda? Kas nad mõjuvad ka väiksemas koguses kui ette nähtud? Ja kas ema peaks ka neid kasutama?

3. Olen andnud lapsele ka taimeteesid (köömne, ristiköömne, kummeli), aga kuulsin, et need viivad rauda organismist välja. Kas see on tõsi? Kui suured kogused on sel juhul ohtlikud?

4. Lapse gaaside puhul soovitatakse emal piimasaadustest loobuda, kas seda oleks mõtet proovida? Kas tulemuste saamiseks peab tõesti 2-3 nädalat ootama ja miks? Piimatoodetes on ju palju lapsele ja mulle kasulikke aineid, kuidas neid asendada?

Ette tänades,
HelenArst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Imikute gaasivalud-kõhuvalud on sage probleem. Mitte alati ei selgu, mis võiks imikul gaasivalude põhjuseks olla. Gaasivalude põhjuseks võib olla toit, mida laps või ka ema sööb. Kui kaua mõjutab rinnapiima koostist ema söödud toit, ei ole teada. Ilmselt on erinevate toitude korral mõjuaeg erinev.
Gaasivalude põhjuseks võib olla ka lapse närvisüsteemi ja soolestiku ebaküpsus. Gaasivalusid esineb kõige sagedamini kolmel esimesel elukuul ja hiljem need vaevused kaovad järk-järgult.
Gaasivalud on mööduvad ja uurimistulemuste alusel on laste edasine kehaline ja vaimne areng täiesti normaalsed.
Üks võimalik põhjus, mis arvesse võib tulla, on lehmapiimavalgu talumatus Selle kindlaks tegemiseks peaksite oma toidust kaheks nädalaks välja jätma kõik piima sisaldavad toiduained ja siis uuesti hakkama piimatooteid tarvitama. Kui piimavaba dieediga lapsel gaasivalud taanduvad, peate loobuma piimast või piirama piimatooteid oma toidus. Paari nädala jooksul piimatoodetest loobumine ei vaja asendamist, kuid pikemaajalisel loobumisel vajate lisaks kaltsiumi.
Teised võimalikud gaasivaevuste teket soodustavad toidud on õunad, apelsinimahl, maiustused, raskesti seeditavad toidud jms.
Imikule võib anda gaasivaevuste leevendamiseks kas Sab Simplexit või Cuplatoni või Espumisani. Neid peab andma enne toitmist, et vähendada võimalikku gaaside teket. Kui tundub, et gaasivaevusi vähendavad tilgad aitavad, võib neid anda pikalt-kuu ja kui vaja, võib anda kauemgi. Kõrvaltoimeid on kirjeldatud haruharva Cuplatonil: allergia ja kõhuvalu, kõhu puhitus, teistel ravimitel kõrvaltoimeid pole täheldatud.
Ravimteede toime on individuaalne ja mõnele lapsele nad ei toimi üldse. Viimasel ajal ei soovitata imikutele ravimteesid anda. Kui Teie laps saab ravimteedest abi, siis võite kasutada 50-10 ml ööpäevas.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

gaasid

Tere.minu lapsel kes on praegu 3 aastane on midagi seedimiega korrast ära.Kui laps joob näiteks VITAMIINIJOOKI ACE tekitab see tal tohutud gaasid ja ka kõhulahtisuse.Kui annan mahlajooki siis ei ole ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Laps võib olla vitmiinijoogile tundlik/allergiline ja seetõttu tekivad nii kõhulahtisus kui ka gaasid. Tavalist, mitmekülgset toitu sööv laps ei vaja vitamiinijooki. Väikelapsed kipuvad sagedamini ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi