Lörin ninas 29.05.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tita hetkel 3-kuune.
1-kuuselt hakaks lapse nina lurisema. Pikali olles ajas köhatama. Oletasin, et nohu. Kuigi nina ei olnud mitte kunagi kinni, laps sõi ilusasti, ninast välja midagi ei jooksnud. Kasutasime humerit, rhimomeri aspiraatorit. Nädala pärast oli lapsel kõrvapõletik, mida ravisime AB-ga.
2-kuuselt arstil käies kurstin muret perearstile. Lapse nina lõpus või ninaneelus löriseb midagi. Jätkuvalt, nina kinni ei ole olnud, välja ei jookse midagi. Arst väitis, et see on normaalne. Ninas kõhred teevad sellist häält. Samas miks on seda lörinat rohkem magamast ärgates, vähem üleval olles - minuarust pole tegu kõhrelise koega.
3-kuuselt perearstil käies kurtsin ikka sama muret, sest lörin on ikka alles. Seekord arvas arst, et kuna sülge jookseb ohtrasti, et see vajub kurku. Kontrollis, et kurk punane ei ole, kõik oli korras.

Minu kõrva aga häirib see lörin. Peaaegu igal hommikul loputan lapse nina humeriga, siis lörin väheneb. Mõnikord harva kui lörin suurem üritan kasutada rhinomeri aspiraatorit. Saan kätte koos ninna lastud humeriga sellist läbipaistvat lima.
Asi ei saa olla toaõhus, sest see lörin tekib ka pärast õues magamist.
Sagedasem ongi see lörin just magamast tulles.
Olen uurinud ja võin veel vaid oletada, et toidutagasiheide ärritab ninaneelu ja tekitab lima ninas.
Laps hingab ilusasti vaid tugevamal hingamisel tekib selline lörin. Ninas mingeid kolle vms näha pole.
Tita ise on rahulik ja rõõmsameelne. Kaaluiive on normaalne, on rinnapiimatoidul.

Kas võib seda lörinat normaalseks ja eakohaseks pidada, kasvab ta sellest välja või milles on põhjus?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lapse hea tervise tunnused on normaalne kaaluiive ja hea üldseisund - rahulik ja rõõmsameelne. Seega ei saa lörina põhjuseks olla mingisugune tõsine tervisehäire.
Kui hingamise kõrvalkahin muutub tugevamaks just pikali olles, siis võib põhjuseks olla kõhrede nõrkus, nagu perearst arvab. Aga põhjuseks võib olla ka toidutagasiheide, nagu arvate Teie. Kui laps kaalus hästi juurde võtab pole põhjust kumbagi seisundit ravida. Nina loputamist Humeriga võite jätkata, sest meresoolalahu puhastab limaskesta.
Kui aga Teid häirib lörin ja limane eritis, siis soovitan pöörduda kõrva-nina-kurguarsti poole, kes oma uurimisvahenditega saab täpsustada Teie mure põhjust.

Edu soovides,
Tiia Voor