äge lümfodeniit 21.05.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 3,5 a. lapsel (poiss) tekkis kõrge palavik - kuni 40,2 (püsib 3 päeva) , köha ja nohu peaaegu ei esine. Mõned korrad on oksendanud.
kurgusväga kergelt punetab. Kaela peal mõlemal poolel on suurenenud lümfisõlmed (mujal on normaalses suuruses)- oli tehtud UH uuring, mis näitas, et l/s on suurenenud (diam. 2,6 cm ja teisel poolel on 2,3cm). Hgb 132, CRV 13,7. Abstsessi ei leidud. Keha nahk on puhas - ei ole mingi täppe ja lööve. Pandud selline diagnoos nagu äge lümfodeniit. Kirjutati välja Amoxocillini, palaviku alandamiseks annan Pamoli või Ibuprofeni (vaheldumisi). Mul on selline küsimus, mis sellise haiguse puhul võib karta või millised tüsistused võivad tekkida. Ja kui kaua selline haigus kestab. Tahaks mainida,et laps on harva haige - (lasteaia laps). Ette tänan vastuse eest.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lümfadeniit on lümfisõlmede põletik, mida tekitavad bakterid. Haiguse korral on kõrge palavik ja lümfisõlmede suurenemine ning valulikkus. UH-uuring näitab, et lapsel on lümfisõlmed suurenenud.
Haigust ravitakse antibiootikumidega, nagu Teie lapselegi määrati. Palaviku alandamiseks ja valuvaigistamiseks sobivad hästi Pamol ja Ibuprofen.
See on äge nakkushaigus, mis taandub jälgi jätmata. Tüsistusena võib tekkida abstsess, kuid antibiootikumiga ravides on selle kujunemise tõenäosus väga väike. Haigus võib kesta umbes nädal aega.

Kiiret paranemist soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Beebi nohu ravi Otriviniga

Tere! Kas 8-kuusele beebile võib nohu korral enne ööund veega lahjendatult tilgutada Otrivini 0,05% (Xylometazolini hydrochloridum)? Ravimiinfo lehel on küll kirjas, et alla 2-aastastele ei sobi.

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Imikutele ei soovitata Otrivini.
Imikute nohu raviks soovitatakse ikka meresoolalahu, 0,9% NaCl lahust ja auru tegemine avab ka ninahingamist.
Tavapäraselt kestab äge nohu ...

Loe edasi

kui valutab pimesool

mu lapsel valutab vasakul pool puusa kondi juurest. Kas see võib olla pimesool ,sest tal valutas see koht umes kuus kuud tagasi sama talumatult kui, ka seenädal. Mida teha?

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Kui on äge valu, pöörduge palun lastehaigla või maakonnahaigla lasteosakonna vastuvõttu. Lastearst saadab vajadusel ka kirurgi konsultatsioonile.
Head tervist soovides
Heli Grünberg
Loe edasi

vaktsineerimine

Kolmekuusel tüdrukul lõppes äge nohu ja rögaga haukuv köha kaks päeva enne järgmise kolmikvaktsiini algust. Üks nädal enne vaktsineerimist oli ka kahel päeval palavik 38.
Kas oleks parem vaktsineerimine ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Lükkaksin vaktsineerimise 2-3 nädalat edasi ja annaks lapsele aega paranemiseks.
Parimate soovidega
Heli Grünberg

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi