Öine voodimärgamine, kuulmislangus 18.05.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on mure oma 5,5 a. tütre pärast. Nimelt on ta alates 2006 a. augustikuust peale hakanud öösiti alla pissima. Vahepeal on olnud ka väiksemaid mõnepäevalisi pause. Umbes samast ajast hakkas tüdruk ka oma voodis magama. Kurtsin muret ka perearstile, kes selles aga probleemi ei näinud ja soovitas lapse öösel üles pissile ajada. Alguses nii ka tegime ja voodimärgamist enam ei toimunud. Nüüd umbes viimasel paaril nädalal on asi jälle hullemaks läinud. Ei ole teda enam ka öösiti üles ajanud. Mingid sündmusi peres toimunud ei ole ei varem ega ka nüüd. Päevasel ajal pole pissimisega mingeid probleeme. Mähkmevabaks jäi nii öösel kui päeval 2,3a. Kas peaks ikkagi perearstile peale käima ja paluma mingeid uuringuid või analüüse?
Teiseks tundub mulle, et tüdruk ei kuule hästi. Eriti kui tal on nohu siis kipub ta iga asja peale ah küsima. 2,6a. oli tal adenoidi lõikus, millega koos siis puhastati ka kõrvu, kuna olevat paksu lima täis. Samas pole tüdrukul kunagi olnud keskkõrvapõletikke. Momendil õpitakse lasteaias häälimist, mis on üks samme lugemise alustamiseks ja tundub,et tal on raskusi hääliku määramisega sõnas. Samas tunneb kõiki tähti. Seepärast tekkiski kahtlus, et kas võiks tegemist olla kuulmislangusega? Käib lasteaias ka logopeedi juures ja logopeed just tõigi välja selle hääliku asukoha määramise, et muidu on kõik ok.
Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Mõlema probleemiga peab tegelema. Kuulmislanguse kindlaks tegemiseks peate pöörduma esmalt elukoha kõrva-nina-kurguarsti juurde, kes teeb esmased uuringud ja vajadusel suunab edasi Kuulmiskeskusesse.
Öine voodimärgamine on lubatud kuni 5 eluaastani. Teie laps on juba pool aastat vanem ja seetõttu vajab lisauuringuid. Enureesi põhjused võivad olla pärilikud või korduvad kuseteede põletikud või koguni väikesed kuseteede deformatsioonid, ehkki tavaliselt kaob sümptomi põhjus iseenesest. Kõigepealt peaks tegema perearst pissiproovi ja vereanalüüsi ning võimalusel saatma ultraheliuuringule. Teie ise palun pidage kalendrit, kuhu märkige üles kõik voodisse pissimised.
Esialgu võite enureesi ravimiseks vähendada õhtust vedelikutarbimist ja äratada laps öösel WC-sse minekuks üles.
Lastearstid, kelle poole pöörduda:
Tallinnas: Tallinna Lastehaigla, Tervise 28, registratuuri tel 679 9200, vajalik saatekiri; konsultatiivne vastuvõtt - dr Toots E 12.30-14.30 ja T 12.30-14.00 ning dr Luts T 13.30-15.30 ja K 13.00-15.00
Tartus: Tartu Lastekliinik, Lunini 6, registratuuri tel 731 9100; kontinentsi õde Elbe Hade tel 731 9575 ja dr Aili Traat

Edu soovides,
Tiia Voor