Lapsel madal hemoglobiinitase 16.05.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Poja (1a 5k) viimane vereproov näitas hemoglobiini tasemeks 109 g/l. Samas tehti see vereproov näpuotsaverest (kuigi olin perearstilt soovinud saatekirja veeniverele, aga seda ei saanud) ja seega ei määratud ferritiini.
5 kuud tagasi tehtud vereproov näitas hemoglobiini tasemeks 113 g/l ning ka rauavaru oli pistut madal ja lastearst (ei ole meie kohalik perearst) määras raviks kuu aega Ferrum Lek siirupit 2,5ml päevas.
Minu mure seisneb selles, et nüüd määras perearsti medõde praeguse hemoglobiini madala taseme raviks Ferrum Lek siirupit 5ml päevas kuu aega ja selle järel veel kuu aega väiksemas koguses.
Kas sellise ravi määramine ilma ferritiini taset teadmata, on põhjendatud. Võib-olla on probleem hoopis selles, et lapse organism mingil põhjusel ei omasta rauda?! Talvel rauasiirupit võttes muutus lapse kaka kohe mustaks ja kõht hakkas kinni minema. Tean, et raud võib seda teha, aga kas see pole märk üledoosist? Mida siis veel 5ml päevas võib teha...
Olen palju uurinud ja teada saanud, et rauapreparaadid võivad lapse hambad ära lagundada.
Toidusedelist nii palju, et laps sööb hea meelega suppe ja hommikul ning õhtul ka putru. Liha panen saumikseriga peenestatult nii suppidesse kui ka putrudessee, sest muidu ta seda hea meelega sei sööks. Alati saab ta ka puuvilju (greipi, pirni). Nüüd hakkan regulaarselt andma ka granaatõunamahla ja maasika toormoosi, kuigi tean, et toiduga hemoglobiini taset tõsta on suhteliselt keeruline. Magusat oleme vältinud, seega laps ei saa maiustada ja isu rikkuda. Arvan, et hetkel piisab ka nendest suhkrutest, mis tulevad puuviljadest ja kohupiimakreemist.
Varahommikul (mõni tund enne hommikusööki) saab laps veel rinnapiima, aga oleme ka seda lõpetamas.
Seoses rauapreparaatide võtmisega - olen lugenud, et piimatooted takistavad raua omastamist. Kui püsida päevas 500-600ml piimatoodete sees (keefir, juust, kohupiimakreem, pudrupiim), kas võin loota, et raud siiski imendub ja hambad ka jäävad lapsel alles? Ferrum Lek siirupit tuleb võtta söögi ajal või peale sööki - kas ma sel toidukorral ei tohi lapsele piimatooteid pakkuda?
Ja siiski - kas hetkel määratud ravi Ferrum Lek siirupit 5ml päevas kuu aega ja selle järel veel kuu aega väiksemas koguses on minu kirjeldatud olukorras enne ferritiini määramist mõttekas?
Tänan, kui leiate aega vastamiseks, kahju, et ei ole võimalik oma lapse perearstilt sellist nõu saada.
Murelik ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Hemoglobiini tase 109g/l on 1,5 aastase lapse jaoks madal ja seda peab ravima. Rauasisalduse kohta annavad infot ka muud näitajad peale ferritiini. Näiteks, kui MCH ja MCV on normist madalama, on väikelapsel ilmselt tegemist rauapuudusega.
Rauapuudusaneemia on Eesti väikelastel sagedane probleem, sest hakatakse liiga hilja andma imikutele lisatoitu. Kõige sagedamini on rauavaguse tekke põhjus väikelastel toitumisvead. Eelkõige liigne piimatoodete (lehmapiim, rinnapiim, keefir, kohupiim jne) tarvitamine ja liha vähesus toidus. Piimatoodete koguhulk võiks olla ööpäevas kuni 0,5 l. Peab silmas pidama, et vorstitooted ei ole lihaallikaks, kuna sisaldavad väga palju muudki kui liha. Lisage menüüsse punast liha. Taimsetest allikatest (maasikad, granaatõun) ei saa organism piisavalt hästi rauda kätte.
Aneemia võib väikelastel tekkida ka sagedaste põdemiste tagajärjel. Raua imendumine on häiritud teatud seedetrakti haiguste korral, kuid sel juhul kaasuvad ka muud sümptomid nagu kõhulahtisus, kaalulangus.
Rauaravi doos sõltub lapse kaalus, seega ei saa ma otsustada praeguse ravimdoosi üle kaalu teadmata, kuid arvestades, et keskmiselt kaalub pooleteist aastane laps 12-13 kg, on doos õige. Rauaravis on oluline ka ravikuuri pikkus. Tavaliselt kestab see mitu kuud, sest ravi käigus peavad täidetud saama ka rauavarud, vastasel korral tekib pärast ravi lõppu uuesti kehvveresus. Ravi efektiivsust hinnatakse hemoglobiini taseme normaliseerumise järgi.
Raud põhjustab väljaheite värvumise tumedaks, kuid sellel kõrvaltoimel kliinilist tähtsust ei ole. Üleannustamisel ei ole täheldatud mürgistusnähte ega raua ülekoormust. Ferrum Leki raud ei moodusta ta toidu koostisosadega lahustumatuid kelaate ja seetõttu ei vähene ka toimeaine imendumine ning siirupit tuleks võtta söögi ajal või kohe pärast sööki.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Beebi hemoglobiin

Tere! Kui kõrge peaks olema 9kuuse beebi hemoglobiin? Kas hemoglobiinitase 111 on beebil liiga madal või normaalne? Sööme iga päev liha, mis oleks veel mis vajadusel tõstaks lapsel hemoglobiini ja mitu ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Hemoglobiini väärtus 7k -1a lapsel peaks olema 111-141 g/l. Liha on peamine rauaallikas, rauda on aga vaja hemoglobiini sünteesiks. Rauaallikateks on punane liha, veretoidud, maks, ...

Loe edasi

Madal hemoglobiinitase lapsel

Viimane vereproov näitas poja (1a.10k) hemoglobiinitasemeks 111. Arst ütles, et väga madal ja lapsel on aneemia. Soovitas anda Ferromaxi. Kas sellest piisab (on ju tegu toidulisandi mitte ravimiga) või ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,

Kõigepealt- hemoglobiin on 111 g/l on madalapoolne, kuid mitte veel kehvveresus ehk aneemia. Toitumist arvestades on rauapuudus küll väga tõenäone, aneemia on sellest järgmine aste. ...

Loe edasi

Hemoglobiini tase

Tere

Lapsel on pidevalt probleeme hemoglobiinitasemega, viimati oli selleks küll 117, mis väidetavalt peaks veidi üle1a lapsel olema normaalne ja ravi ei määratud. Kuid mida teha, et sellest ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Hemoglobiini tase 117 g/l 1-aastasel lapsel ei ole veel kehvveresus e. aneemia. Aneemia on lapsel, kui hemoglobiin on alla 100 g/l, mõnedes laboratooriumides on alumiseks piiriks ka 110 g/l. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi