öised ärkamised 26.03.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

minu 8-aastane poeg ärkab siiani regulaarselt keset ööd nutuga üles. Teda rahustama minnes väriseb ta üle keha ja on tunda lihastömblusi, hambad plagisevad suus. Ise nutab ja kui küsida, et mida ta tunneb, siis vastab läbi hammaste plagina, et paha on olla. Teda siltades ja kaissu vöttes rahuneb ta kahe-kolme minuti jooksul maha ja siis magab ta hommikuni rahulikult. Kui ma olen vahel ta ööseks enda juurde magama vötnud, siis magab ta samuti ilma ärkamata. Olen siiani arvanud, et see kasvab ise välja, aga ei ole midagi muutunud. Olen mures nende krambitaoliste tömbluste kohta ja kuidas need kasvavale lapsele möjuvad? Pojal on üldse palju hirme, kogu aeg ta räägib varastest ja pimedat kardab ka. Lihtsalt ei tea, et kuidas teda aidata.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Unehäirete põhjuseks võib olla esiteks nn öised hirmuhood, mis enamasti tekivad 1-2 tundi pärast uinumist ja laps nutab, on rahutu võib võpatada. Selline hoog kestab mõned minutid ja laps rahuneb, uinub ning hommikul ärgates ei mäleta midagi. Sellised hood paranevad lapse kasvades ja ei vaja ravi.
Teiseks põhjuseks võib olla epilepsia, mille diagnoosimiseks on vaja teha EEG-uuring.
Et teha kindlaks unehäirete põhjus, soovitan pöörduda lasteneuroloogi vastuvõtule Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliinikusse (reg. telefon 7319100) või Tallinna Lastehaiglasse.
Liigsete hirmude korral võib vajada laps ka psühhiaatri abi.

Lugupidamisega, Tiia Voor