lapse kõhuvalu 15.03.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

mul on 3 aastane poeg kes juba 3 ööd kaebab kõhuvalu..olen käinud juba 2 korda selle aja jooksul perearsti juures,arst ütleb et kõik korras et tal on lihtsalt ebamugav tunne kõhus ja muud midagi.asi algas kõik nii et öösel kõht valutas ja hommikul oksendas korra,kuigi midagi eriti tal sealt välja ei tulnud.peale sedab on tal iga öö kõht valutanud,võibolla valutab päeval ka aga ta ei näita seda välja.mida ma tegema peaks,ei tahaks kuidagi nõustuda perearsti jutuga.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ägeda kõhuvalu põhjuseks on kõige sagedamini nakkushaigus. Nagu ma kirjast aru saan, on lapsel kõht valutanud kolmel ööl, mida võib lugeda ägedaks kõhuvaluks. Korduva kõhuvalu sagedasemad põhjused on gaasivalud, kõhukinnisus, toiduallergia, sooleussid ehk -parasiidid. Lastel on päris sageli nn funktsionaalset kõhuvalu, mis tähendab, et otseselt ei ole seedetrakti haigust. Väga harva on kõhuvalu tingitud kroonilistest haigustest nagu nisuvalgutalumatus ehk tsöliaakia, põletikulised soolehaigused. Viimaste korral kaasneb ka kõhulahtisus, kaalu- ja kasvuiibe puudulikkus.
Kui kõhuvaluepisoodid korduvad ka öösel või kui laps ka oksendab või kui tal on kas kaalukaotust või seedehäireid, siis peaks küll kindlasti kõhuvalu põhjuse selgitama. Võite pöörduda ka laste gastroenteroloogi vastuvõtule Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliinikusse (registr 7319100) või Tallinna Lastehaiglasse. Vastuvõtule tulemiseks vajate perearstilt saatekirja. Soovitavalt peaks perearst eelnevalt tegema vere- ja uriinianalüüsi ning andma kaasa lapse kaalu- ja kasvukõverad.
Lugupidamisega, Tiia Voor