6,5 a laps pissib alla 20.02.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! minul on selline mure, et minu 6,5 aastane tütar pissib ösiti alla. Seda on ta koguaeg teinud. Juhul kui ta magab näiteks minu, isa või vanaema kõrval, siis ajame teda öösel mitmed korrad pissile ja hommikul on voodi kuiv. Kui ta aga magab oma toas ja oma voodis, siis on märg voodi garanteeritud. Oleme abi otsinud kõikjalt. Perearst soovitab oodata, kuid sügisel on juba kooli minemise aeg käes... Paar aastat tagasi käisisme psühholoogi juures, kuid seal pakuti vaid mingeid juhtmeid ööseks külge, et sellega väikest elektrilaengut anda. Sellega polnud mina nõus. Eelmisel aastal pani üks nõelravi arst diagnoosiks, et aju ei anna signaali raske une faasis, kuid laps polnud nõus nende nõelte panekuga. Laps ise on küllaltki aktiivne ja öösiti magab väga raskelt. Kui mina teda kesköö ajal pissile viin, siis ei saa ta ise midagi aru. silmad on lahti aga kontakt puudub. Mul on tunne, et mittekeegi ei oska siin aidata. Üks versioon oli veel adenoidid ja puseriti hambad. Esimesed on eemaldatud juba ammu ja hammastege tegeleme praegu. Võin küll tunduda ülemuretsemisega, kuid jutt on lapsest, kes ei teadvusta ise enda probleemi eriti ja kooliaeg on ees. Õhtune vedeliku tarbimine on juba aastaid meie majas tabu. Palun andke natukenegi nõu.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie lapse diagnoos on öine voodimärgamine ehk enurees, mille kohta võite lugeda järgmiselt koduleheküljelt http://www.kuivaks.ee/index.php?page=92& .
Sellel leheküljel on toodud ka enereesi ravimisega tegelevate lastearstide vastuvõtuajad. Vastuvõtule soovitan pöörduda võimalikult kiiresti, sest enureesi ravi kestab mitu kuud ja kiiresti ravi alustades on lootus, et probleem laheneb kooli minekuks.
Ilmselt olete Te "mingit juhtmete" jutust valesti aru saanud. Enureesi ravis kasutataks nn äratussüsteemi, mille korral pannakse tõesti lapsele ööseks külge üks väike aparaat. See aparaat aga ei anna elektrilööki, vaid tiriseb-heliseb, mis äratab lapse ülesse.
Kindlasti peab laps jooma päeva jooksul piisavalt vedelikku 1-1,5 liitrit, aga õhtul kaks tundi enne magamaheitmist ei tohi juua anda. Ka pole pärastlõunati soovitav juua gaasilisi jooke, piima, teed ja kohvi. Kindlasti peab enne voodisse heitma WC-s ära käima.
Soovitan Teil enne arsti juurde tulekut pidada kalendrit, kuhu märgite üles kõik kuivad ja märjad ööd. Ja kalender võtke arsti juurde kaasa. Ka soovitan jälgida, kuidas laps käib päevasel ajal WC-s. Kas ta pissib iga kahe tunni tagant, mis on normaalne, või peab pikemaid vahesid. Kui pissimise vahed on pikemad, peaksite õpetama lapse iga paari tunni tagant pissil käima.
Arsti juurde tulles võtke kindlasti kaasa ka andmed teiste haiguste kohta ja kas lapsel on olnud kuseteedepõletikke.

Edu soovides, Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Sage pissimine

Tere,

Poeg on 10-aastane ja käib väga tihti pissil. Hommikul enne kooli 2-3 korda, koolipäeva jooksul vähemalt 3-4 korda. Kodus peale lõunat ka 6-7 korda. Öösel kunagi ei käi ja alati magab ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Kõige pealt peaks pidama nö joomise ja pissimise päevikut. selleks peab üles kirjutama, kui palju vedelikku laps päeva jooksul tarvitab ja kui sageli pissib ning kui suured on uriinikogused. ...

Loe edasi

Beebi ei kaka

Tere. Beebi sündis 22.märts ning tegi oma esimese kaka. Teine kord kakas 28.märts. Rohkem pole beebi kakanud. Laps saab ainult rinnapiima, gaasid väljuvad, pissib ilusti. Kas see on okei?

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Rinnapiima sööv laps võib kakada pärast igat toidukorda või ainult kord nädalas - seega kakamise sagedus on väga-väga erinev. Rinnapiim võib seeduda nii hästi ära, et ei teki jääki, ...

Loe edasi

1-aastase pissimine

Tere!
Lasen oma 1.2-aastasel lapsel päevasel ajal vahepeal ilma mähkmeta olla ning peaaegu iga päev juhtub nii, et ta pissib 10 - 15 minuti jooksul 3 korda. Jõuan alles eelmise loigu ära koristada, ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Pissimise sagedus ja kogus sõltub oleneb saadavast vedelikuhulgast, mida rohkem laps joob, seda rohkem ka pissib. Ilmselt on Teil kodus raske korraldada, et paar päeva jooksul saada ...

Loe edasi

püksipissimine

minu 7a. tütar pissib püksi.See juhtub päeval,öösel on voodi kuiv. Kui küsin miks püksid märjad,siis leiab ta igasuguseid põhjuseid.Mis võib-olla selle põhjuseks.

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Pükste märgamise põhjus võib olla põie kontrolli puudumine, mis omakorda võivad olla tingitud kas "laisast" või "närvilisest" põiest.
Nö "laisa" põie korral täitub põis ülemäära, ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi