4aastase kõhugripp 19.01.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.Lapsel oli kõhugripp,kestis 4päeva.Viiendal päeval oli kõik nagu juba okei,laps sõi,jõi ja mängis.Möödus kolm päeva ja kõik algas uuesti oksendamine,kõhulahtisus,isutus ja laps viril.Erinevalt esimesest korrast kaasnesid köha ja nohu.Saime oksendamise ja kõhu kinni.Praegu on veel nohu ja köha.Laps ei taha juua ega süüa ütleb,et kõik on teise maitsega.Isegi kommil on teine maitse.Millest tekkis selline maitse erinevus?Kasutame nohu ja köha raviks samasuguseid ravimeid mida ennegi.Midagi uut kasutusele pole võtnud.Tänaseks on see kestnud 4päeva.Käib selline asi kõhugripiga kaasas,sest 11a laps kurtis ka,et toidul ja joogil teine maitse.Kuidas seda nimetada kas kõhugripp kestis1,5nädalat,või me saime lihtsalt uue viiruse peale? Edu teile.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõhulahtisust tekitavad bakterid ja viirused. Kõhugripi all mõistetakse viiruste poolt tekitatud oksendamist ja kõhulahtisust ning neid viiruseid on mitmesuguseid, tuntumad neist on rota-, adeno-, noroviirused. Viiruste vastu spetsiifilist ravi ei ole olemas ja aitab rohke vedeliku tarbimine (rehüdroonlahu), et organismis ei tekiks vedeliku- ja mineraalainetepuudust. Kõhulahtisus võib kesta nädalapäevad. Äsja on ka turule tulnud rotaviiruste vastane vaktsiin. Kui laps on korduvalt oksendanud, siis võib tekkida maitsemuutus ja iga haigus võib muuta lapse isutumaks. Köha ja nohu põhjuseks on teised viirused. Ka nohu korral võib-olla maitsetundlikkuse häireid.

Lugupidamisega,
Tiia Voor