Kuulmine 17.01.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Sünnitusmajas tehti minu vastsündinule kuulmiskontroll, mille ta ei läbinud kummagi kõrvaga. Kutsuti kuu aja pärast tagasi. Suur mure on, et mu armas tütar võibolla kurt. Mulle seletati küll, et kõrvas võib olla vedelil jne. aga need ei lohuta. Kui suur tõenäosus on tänapäeva meditsiinis kurtuse raviks, juhul kui mu laps ei kuule. Kas pantakse mingi aparaat. Minu ja isa poolses peres ei ole esinenud kurtust, kui selles on mingi seos. Teid tänades.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuulmiskontrolli ehk kuulmisskriiningu eesmärgiks on võimalikult vara üles leida kuulmislangusega lapsed. Kuulmiskontrolli ei läbi esimesel korral ligikaudu 4% lastest, kes vajavad hiljem kordusuuringuid. 2005 a. sündis Eestis ligikaudu 14 tuhat last, kelles vaid 8 lapsel kinnitus hilisemate uuringutega kuulmislangus. Lastel kellel avastati skriiningu käigus kuulmislangus, hinnatakse edaspidi kuulmislanguse põhjused ning otsustatakse neile sisekõrva implantaadi ehk spetsiaalse kuulmisaparaadi, paigaldamise näidustus. Kui implantaat on näidustatud ja paigaldatud enne 6-ndat elukuud, ei vaja laps kõne tekkeks ulatuslikku eriõpet. Lisainfot võite leida aadressilt http://www.vedur.ee/puutepunkt/?op=body&id=11&cid=81

Parimate soovidega,
Tiia Voor