Haemophilus Influenza bakter 12.01.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Käisime 2,5 a lapsega LOR-i vastuvõtul adenoidi kahtluse tõttu ja kuna samal ajal oli lapsel ka nohu, siis võttis arst lapsel ninast proovi, analüüsi vastusel oli kirjas, et isoleeriti Haemophilus Influenza beeta laktamaas neg +++, viisin vastuse perearstile ja perearst arvas, et laps ravi ei vaja, kui tekib palavikuga nohu, siis teab määrata sobivat antibiootikumi.
Nüüd on palju küsimusi,
mida tähendab beeta laktamaas neg +++,
kui ohtlik on Haemophilus Influenza bakter ( laps vaktsineeritud Haemophilus Influenza b vastu),
kas see bakter võib põhjustada lapsel sagedast nohu( 1 x kuus) ja ka köha, lapsel juba 2 kuud köha, peale 1kuud köha tehtud röntgen ja oli bronhiidileid, sai raviks Klacidi, peale mida ei köhinud, aga siis hakkas nohu, mis praeguseks möödas, aga nüüd on umbes 3nädalat köhinud hommikuti ja lõunase une ajal, olen ravinud koduste vahenditega (jalavannid, külmetuspalsam, küüslauk, bromexin), kodune laps,
kas see bakter on nakkav ja kas seda peab või saab välja ravida.
Ette tänades murelik ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Haemophilus influenza on bakter, mida leidub aeg-ajalt iga inimese ülemistes hingamisteedes haigusnähte tekitamata ja pole vaja ravida ainult analüüsi. Beetalaktamaas on üks ensüüm, mida bakter toodab. Tähtsust omab see ensüüm antibiootikumi valikul. Kui tegemist on ensüümi mitteprodutseeriva ehk beetalaktamaas negatiivse bakteriga võib vajadusel ravida amoxicilliniga. Labor annab vastuse bakteri hulga kohta plusside-süsteemis ehk siis üks kuni neli plussi.
Mõned H. influenza tüved võivad põhjustada raskeid haigusi nagu meningiit ehk ajukelmete põletik ja kõripealse põletik, nende ärahoidmiseks
on vajalik vaktsineerimine, mis Teie lapsel on tehtud. Teised tüved võivad tekitada keskkõrva-, neelu- ja kopsupõletikku ja siis aitab antibiootikumravi.

Kas laps on köhinud kaks kuud pidevalt, st. tal pole olnud vahepeal köhavabu päevi? Kui on olnud köhavabad päevad, siis ilmselt on tegemist mitme uue viirusnakkusega. Klacid ravib ka Haemophilus influenza infektsiooni, seega kui köha põhjuseks oleks eelnimetatud bakter oleks pidanud antibiootikum aitama. Sageli on köha ja nohu põhjuseks hoopis viirused, mille vastu antibiootikumid ei aita. Kas selliseid pikki köha perioode on olnud ka varem? Kui jah ning kui köha püsib pidevalt st ilma köhavabade päevadeta kauem kui kuu, palun pöörduge lastearst-allergoloogi poole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor