Mure lapse p2rast 14.09.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, selline mure, et mul on poeg 4.a ja pidevalt haige. Mitte lihtsalt tavaliselt haige, vaid erinevate haigustega pidevalt. N2iteks hiljuti avastati tal uriinist liiga palju liiva. Öeldi, et midagi ei saa teha kui läheb siis läheb ise ära haigus. Nüüd on tal käte ja jalgade peal seen. Peale selle on ta pidevalt köha-nohu-palavikuline. Võtame vitamiine, sööme puuvilju, käime õues ja lasen tal isegi mängida mustas kohas. Ma ei oska enam midagi teha, et teda haigustest eemale hoida. Oleme proovinud ka imuunsust tugevdavaid tilkasid. Kas võib-olla, et ta võtab minu mured endale üla ja elab neid haigusega välja? Või on tal mingi psühholoogiline probleem- Aidake mind, kelle poole ma pöörduma pealsin.
Ette tänades, Marika

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõigepealt tahaksin täpsustada, milliseid infektsioone laps on põdenud. Eelkoolieas on tavaline ja lubatud viirusinfektsioonide põdemise sagedus 8-9 korda aastas. Mõeldud on nohu-köha-palavikku. Põhjuseks, miks eelkoolieas viirusinfektsioone nii sageli põetakse, on kaitsekehade vähesus hingamisteede ja ka soole limaskestal. Soole limaskesta kaitsekehade vähesuse tõttu on väikelastel suhteliselt sageli ka kõhulahtisust. Kooliminekueaks on enamusel kaitsekehi limaskestadel sama palju kui täiskasvanul ja viirusinfektsioone põetakse juba märksa harvemini. Kaitsekehade vähesusele, puudulikkusele, immuundefitsiidi võimalusele mõtleme siis kui laps põeb korduvalt mädainfektsioone (näiteks on lapsel üks mädane keskkõrva põletik teise järel)või kui laps põeb infektsioone väga raskelt ja vajab alati haiglaravi. Kui Teie lapse sage põdemine avaldub nohu-köha ja/või palaviku põdemises, siis on see küll lapsevanemat häiriv, aga selles vanuses on viirusinfektsioonide põdemine siiski üsna tavaline. Lasteaias käivad lapsed kipuvad põdema sagedamini, sest kontakt teiste köhijate ja nohustega so viirusinfektsiooni põdejatega on tihe ja nakatumise võimalus suur. Kahjuks ei ole ka mitte ühtegi väga head vahendit, mis eelkooliealistel oluliselt viirusinfektsioonidesse haigestumist vähendaks. Vitamiinid ei aita, sest normaalselt sööval lapsel ei teki vitamiinipuudust. Erandiks on esimeste eluaastate lapsed, kes vajavad lisaks vitamiin D. Karastamisele ja punase päevakübara tilkadele pandud ootused ja lootused ei ole samuti loodetud effekti andnud. Uriinis on rohkem sooli (liiva) kui laps joob vähe, on näiteks palavikus, aga enamasti on see mööduv ja kive tekib lastel väga-väga harva. Seenelugu vajab täpsustamist. Kindlasti olete nahatohtri vastuvõtul käinud ja seeneravi on lapsele määratud.

Edu soovides
Heli Grünberg