endiselt küsimus stafülokoki kohta-väga segane 01.09.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere,
lugesin teie vastuseid stafülokoki kohta, aga tava inimenesel on väga raske ikkagi asjast arusaada ja kõik jutud mis mööda külaliiguvad ja segadust veelgi lisanud. Te pole last nainud ka raske nõu anda, aga ma üritan kirjeldada lapse olukorda võimalikult täpselt. Nimelt on 1 aastaseks saanud poisil olnud juba paar kuud tagasi väike vere eritus pampersisse haavandist mis on noku eesnahal. Käisime kirurigi juures, kes ütles, et see olevat tavaline nähtus, et eesnahk ei käi hästi üle, aga väidetavalt see kasvab ise välja umbes kooli mineku ajaks. Seal on koguaeg väike haavake, lapsele ei meeldi üldse pampersi vahetus. Nüüd kaks kuud hiljem juhtus selline asi, et last hammustas sipelgas. Hammustas jalast kus tekkisid täpid ja leidsime ka pampersi vahelt ühe. Ta regeeris ka väga valjuhäälesest sellele. Igaljuhul jalal kadusid täpid kohe,aga nokule ja sinna ümber tekkis palju väikseid täppe (pole kindel, et noku oli sipelgaga seotud, aga võis seda olla kuna ka pampersi vahelt leidsime sipelga). Kuna täpid ainult suurenesid suguorhanite ümber, siis hakkasime kaaliumpermaganaadi vanne tegema, aga asi hakkas ikka hullemaks minema. Kord juhtus nii, et tegin väga kange vanni, veerand purki kukkus vette ja otsustasin enda lollusest lapsele ikka see vann teha. Ööseks muidugi pampers peale ja hommikul olid täpid veritsema juba hakanud-see ehmatas nii ära, et ma ei pannud enam üldse pamperseid jalga. Arvasin, et olen nüüd lisaks ka ära kõrvetanud lapse ja samal ajal hakkasid täpid lisanduma pepu vahele. tavaliselt haudmist on olnud üli harva ja kui tsink salvi paar päeva rohkem panna on probleem ka lahenenud. Me käisime näitamas sipelga hammusuti ka kiirabis, kus ei osatud midagi öelda, et kummeli vanni soovitati ainult, mida ma ei teinud. Siis läksime küll laste naha arsti juurde, kes võttis proovi pepust, mis oli kõige punasem. Nimelt tänu sellele, et me pampersit ei kasutanud enam üldse, ja kuna ma kartsin et olen kõrvatanud ära lapse, siis määrsime pantenooli salve ja noku ümbrus paranes esilagu, ja siis meie üllatuseks tekkisid väiksed täpid uuesti, siis saime aru, et asi pole sipelgas enam ja juhuslik ja ka mitte haudumine ja ka mitte ainult kõrvestus. Arst määrast ka antibiootikumi kuuri 7 päeva penitsilliini põhist Unasyn-i ja kreemitada sibikort kreemiga, sisaldab hormeene. Analüüsi vastused,mis pepust võeti pidid alles rohkem kui nädala pärast tulema. Sõime antibiootikume 5 päeva, sest vahepeal läksime androloogi-uroloogi juurde, kes käskis ravi pooleli jätta ja pani meid eesnaha lõikusele kirja ja kirjutas mingi muu salvi välja. Pepu ümbert jäi ikkagi karedaks ja heleroosaks kõik ja tekkis ka nohu, et me opile minna ei saanud. Koguaeg on laps kratsinud ka kõrvu, oleme käinud koguaeg krõvu kontrollimas ja midagi pole leitud. Saime teada pepust võetud proovi, et meil on stafülokok ja ütlesime arstile, et jätsime ravi pooleli, mille peale ta oli nõutu, vastas et enam ei saa adekvaatset tulemust proovist kuna ant. ravi ajab segi kõik ja uut ravi ta ei määraks ja üldse ei tea mis siis teha. Opile algul ei soovitanud minna ja siis ütles et minge ikka, no nohu tõttu me pole seni läinud. Me konsulteerisime lastearstide tasulise liiniga ja nemad leidsin et peaksime ikka antibiootikumi kuuri lõpuni tegema ja siis uued analüüsid. Nii me ka tegime, et peale nädalat vahet andsime sama rohtu veel neli päeva, kokku siis tuleks juba 9 päeva antibiootikumi Unasyn. Laps on endiselt nohus, ei saa hästi hingata ja magada nohu tõttu ja nüüd on lisandunu jube sügamine. Võimalik, et nohu tõttu me pole saanud teda pesta aga ta higistab millegi pärast väga ja see tekitab väikseid täppe pähe. Sügav pead ja kõrvu jne. Võimalik, et ta pepu ka sügeleb aga me ei saa aru. Teda käis vaatamas ka lastearst, et kes nägi et pepus on mädavill ja soovitas kaaliumpermaganaadi vanni teha ja seda natuke ka pepusse panna, et seda villi tappa ja ütles, et stafülokokke on erinevaid, eraldi on see kui nt. suus kaudu saab selle, siis on kurk või kõht, aga eraldi on naha kaudu, et kriimust või kellegi kätest jne. Ja et meie lapsel on kätest. Soovitas ikkagi kahe nädala pärast kui nohust terve ja antib kuur läbi teha uued analüüsid. Kas seda teha nüüd verest või jälle pepust jäi mulle emale selgusetus, mida soovitate?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Tõepoolest on raske midagi arvata kui last ja tema löövet ja ville pole ise näinud. Üks võimalik põhjus, miks pepuümbrus ei parane, on seeninfektsiooni lisandumine, nahasügelemise üks võimalik põhjus aga allergia. Kokkuvõtvalt saan öelda ainult seda, et peaksin last nägema. Soovi korral tulge vastuvõtule või kontakteeruge telefoni teel 7 319 573.
Lugupidamisega

Heli Grünberg