täppverevalumid lapsel 04.05.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Probleem selline, et 1,5 aastasel lapsel tekkisid paar kuud tagasi labakätele täppverevalumid. Need kadusid umbes nädalaga ja seostada ei osanud neid millegagi. Nüüd tekkisid uuesti täppverevalumid kõrvalestadele ja ka kätele ning jalgadele. Laps ise on rõõmus ja tegus, mingisuguseid muudatusi üldseisundis tekkinud ei ole. Ei isumuutust ega väsimust ega midagi. On aga küll atoopiline dermatiit, allergeeni ei tea. Samuti on sageli nohus-köhas. Perearsti poolt sai tehtud vereanalüüs, milles ei esine mingisuguseid kõrvalekaldeid, korras on nii põletikunäitajad, puna- ja valgelibled ja ka trombotsüütide arv on normis. Samas ka verevõtmisel käel olnud zhgutt põhjustas uute täppverevalumite teket. Verejooksud peatuvad täiesti normaalselt ja probleemideta. Sinikad ka ei tundu kergesti tekkivat, aga seda on sleles vanuses lapsel raske hinnata - ta ikka kukub küllalt tihti ja jalgadel on sageli mõni sinikas, aga mitte hulgi.
Mis võiks olla täppverevalumite tekkimise põhjuseks, sest mingi põhjus peab sel ju olema? Kas jääda lihtsalt ootama ja jälgima või peaks siiski kohe tegutsema?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Lastel on kõige sagedasemaks täppverevalumite tekkimise põhjuseks vereliistakute ehk trombotsüütide madal arv. Viimane tekib enamasti viirusinfektsiooni põdemise järgselt. Kui trombotsüütide arv on veres normaalne, on üheks võimalikuks põhjuseks veresoone seina suurenenud läbilaskvus tingituna veresoone seina põletikust (vaskuliit). Kirjelduse järgi on võimalik, et lapsel on lapseea kõige sagedasem vaskuliit- hemorraagiline vaskuliit. Hemorraagiline vaskuliit annab sageli mitu lööbe lainetust ja peale täppverevalumite nahal ei pruugi olla mingeid muid ilminguid. Ilma last nägemata aga ei saa ma aga midagi kindlalt arvata. Last võiks konsulteerida lastearstiga.

Parimate soovidega
Heli Grünberg

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Täppverevalumid?

Tere,
Olen mures oma 10 aastase tütre pärast. Jaanuari kuus märkasime põlve kohas sisekülgedel justkui täppverevalumeid. Mõne aja pärast ilmusid samasugused ka kaenlaalustesse, käe sisekülgedele, ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Pildi pealt on raske aru saada, millega on tegemist.
Palun näidake löövet perearstile.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Loe edasi

Lapsel täppverevalumid silmade all

2 aastasel ja 3 kuusel poisil läks leib väga õnnetult kurku. Hetkeks oli ta niiöelda hingetu, aga keerasime ta tagurpidi ja olukord lahenes.
Pärast seda ta loomulikult ka nuttis. Märkasime, et tal ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Täppverevalumid, mis tekkisid pärast leiva kurku minemist, on ilmselt köhast või hingetusest. Kui verevalumeid mujal kehal ei ole, pole muretsemiseks põhjust.

Lugupidamisega, ...

Loe edasi

Täppverevalumid 7kuusel imikul

7kuusel beebil ilmuvad vahel täppverevalumid (kui vajutan peale, siis nad ei kao), kord on selja peal üks täpp, siis kaob ära, nüüd täna tuli kaela peale lilla täpp ja siis õla peale ja nüüd õhtuks on ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Täppverevalumite korral on vaja uurida verehüübimist. Kuna viimasest vereanalüüsist on möödas juba 3 kuud, peaks analüüsi kordama.

Edu soovides,
Tiia Voor

Loe edasi

Täppverevalumis

Tere!

Minu 2 a. ja 6 k. vanusel lapsel tekivad aeg-ajalt (paar korda aastas) valdavalt randmepiirkondadesse või käelabadele ja mõnikord kõrva taha väikesed täppverevalumid. Esmakordselt esines ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Kõigepealt peab olema kindel, et tegemist on täppverevalumite ja ei millegi muuga. Seda saab hõlpsasti kindlaks teha vajutades lööbele. Kui lööve muutub heledamaks, siis pole tegemist ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi