Klebsiella Pneumonia 13.04.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lapsel ( 5.kuune) avastati klebsiella pneumonia. Aga seda mitte uriiniprooviga (seda lihtsalt ei teadnudki anda, kuna lapsel oli köht kogu aeg lahti ja palavik) vaid kakaproovis.
Arst kirjutas AB Bactrim, 7 päevaks.
Usaldan meie perearsti väga, aga tahaks teada ka teiste arvamust, millest see bakter võib olla tekkinud, miks ta oli kakaproovis- kui ma aru õigesti aru saan, peaks olema uriinis, kuidas ravida, kui ohtlik see lapsele on ja kas on võimalik, et see bakter jääbki kordmuma. Hetkel lapsel juba üle kuu aja väike palavik (alates 37,2) ja kõht lahti.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Klebsiella pneumoniae on ajalistel lastel, kes on seni terved olnud, küll väga väga harv haiguse tekitaja. Nimetatud mikroob võib olla ka normaalselt seedetraktis ja ka nina-neelus, hingamisteedes ning ei põhjusta tavaliselt haigust. Enamasti põhjustab nimetatud mikroob haigust enneaegsetel ja lastel, kelle vastupanuvõime on mingil põhjusel nõrgestatud või kes on raskes seisundis, kaua haiglas või ravil koguni intensiivravi osakonnas.
Kui Teie laps on sündinud ajalisena ja seni terve olnud, siis peaks mõtlema ka teiste võimalike kõhulahtisuse põhjuste peale. Kaenal alt kraadimisel ei pruugi 37,2 õhtupoolikul olla üldse mitte palavik. Kui lapsel on kaenla alt kraadides 37,2, siis peaks teda korra kraadima ka pepust. Kui pepust kraadides on kraadiklaasi näit ilma midagi maha arvamata 38 kraadi ja üle selle, on lapsel tõesti palavik ja tuleb otsida põhjust. Kaenla alt kraadimisel mõjutavad näitu isegi naha omadused ja muud tegurid ning pepust kraadimine on täpseim kehatemperatuuri mõõtmisel. Palavikuga ja kõhulahtisusega võib kulgeda ka näiteks äge neerupõletik ning on veel mitmeid võimalikke põhjusi. Mul on vähe andmeid, arvamaks lapse kõhulahtisuse võimalikku põhjust. Kas ka nahal on löövet või on põsed karedad? Milline on senini olnud kaaluiive? Kui mitu korda päevas laps roojab? Milline roe on-rohekas, limane või vesine? Mida laps sööb ja milline on söögiisu? Kas tal on ka köha? jne. jne. Ei jäägi muud üle, kui kutsuda Teid koos lapsega vastuvõtule. Registratuuri tel. 7 319 100.

Head tervist soovides

Heli Grünberg